رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی؛

معیشت ۲۰درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است

1401/11/02 - 09:15 - کد خبر: 85820 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه معیشت ۲۰درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است، گفت: وابستگی جامعه به محصولات تولیدی بخش کشاورزی موجب حساسیت مردم به نوسانات قیمتی این حوزه می شود.

به گزارش نصر، اکبر فتحی صبح امروز در جلسه یک روزه ناظرین ذبح شرعی در کشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان شرقی، با اشاره به تلاشهای دولت در گره گشایی از مشکلات اقتصادی مردم، اظهار کرد: معیشت ۲۰درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است و صددرصد مردم نیز وابسته به محصولات تولیدی بخش کشاورزی هستند.
وی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی گفت: تولیدات این بخش نقش اصلی را در سفره غذایی مردم دارد و زمانی که اقتصاد در تنگنا قرار گیرد، در خصوص محصولاتی که روزانه در سفره مردم قرار دارد، کوچکترین نوسان، نمود زیادی در جامعه دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی افزود: کوچکترین نقص و کم کاری در این حوزه، در سفره مردم تاثیرگذار خواهد بود و موجب اعتراض می شود و به همین دلیل فعالان این حوزه در هر جایگاهی که فعالیت می کنند، از سایر بخش ها متمایز هستند.
فتحی با اشاره به اثرات جراحی اقتصادی دولت در قالب طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه در حوزه های دام و طیور، گفت: پس از اجرای این طرح، هزینه ای که دامداران و پرورش دهندگان طیور برای تامین نهاده های این بخش صرف می کردند، در نتیجه آزادسازی قیمت ها افزایش یافت و در نتیجه این تغییر، کشتارگاه، فروشگاه و همه زنجیره از این تغییر متاثر شدند، هرچند که تاثیر اصلی متوجه دامداران شد.
وی بر لزوم همکاری همه بخش ها در تامین مایحتاج سفره مردم، تاکید کرد و افزود: ناظران ذبح شرعی در کشتارگاه‌ها دام و طیور استان بخاطر ظرفیتی که دارند می توانند بعنوان نقش بسیار موثر و اساسی هم در محیط کشتارگاه و هم بیرون از آن در زمینه فرهنگ سازی مصرف و تنظیم بازار محصولات پروتیینی با ارائه آمار دقیق داشته باشند .
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، گفت: عمل به تکلیف شرعی و قانونی و احساس مسئولیت اخلاقی و فردی و اجتماعی در امر نظارت برای ناظرین ذبح شرعی در کشتارگاهها دام و طیور لازم است و باید خودمان را موظف بدانیم که در نظارت شرعی بر ذبح و صید جدی باشیم.
مجید نجفی به نظارت دقیق بر تمامی کشتارگاههای دام و طیور صنعتی و سنتی در سطح استان با همت ناظرین محترم ذبح شرعی در کشتارگاهها دام و طیور  براساس موازین شرع و قانون اشاره کرد و بر اهمیت فرهنگ سازی غذای سالم و حلال از جنبه آموزشی و ترویجی تاکید کرد.
وی نظم و انضباط کاری، دقت در ورود و خروج، برخورد قاطع با موارد خلاف شرع، جلوگیری از خروج اجزای حرام حیوان به بیرون از کشتارگاه، آموزش های مستمر برای ذابحین و انجام کارهای تبلیغی در کنار امر نظارت را خواستار شد.
مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی نیز گفت: از نظر علمی رابطه متقابلی بین غذای سالم و غذای حلال وجود دارد و یقینا غذای غیرحلال سالم نخواهد بود.
امیرحسین بهداد به ارتباط کاری ناظرین ذبح شرعی با ناظرین بهداشتی در محل کشتارگاه  تاکید کرد و هدف غایی در  نظارت شرعی و بهداشتی را سالم بودن گوشت دانست.
گفتنی است در کشتارگاههای دام و طیور استان آذربایجان شرقی  و کارخانجات تولید ژلاتین حدود ۲۷ نفر ناظر بعنوان ضابط قضایی مشغول فعالیت هستند.    
پایان پیام/
معیشت ۲۰درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار