مدیرکل دارو و موارد تحت کنترل سازمان غذا و دارو خبر داد:

ترخیص اقلام دارویی ۴۰۰ میلیون دلاری در ۲ ماه اخیر

1401/10/27 - 20:30 - کد خبر: 85571 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل دارو و موارد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: حدود ۴۰۰ میلیون دلار اقلام دارویی باقیمانده در گمرک در بازه زمانی دو ماه گذشته ترخیص شده است.

به گزارش نصر، محمد پیکان‌پور روز سه شنبه در گفت وگویی خبری افزود: در این مدت همچنین برای ترخیص اقلامی که در گمرک باقی مانده، اقدامات اساسی به سرعت انجام شده است.
وی اظهار داشت: اکنون با این اقدام و دیگر برنامه‌ها ذخیره دارو بالای ۶ ماهه کشور از حدود ۳۰ درصد در مهر ماه به حدود ۶۰ درصد در ابتدای دی ماه رسیده است.
پیکان پور درباره اقداماتی که در دو ماه اخیر انجام شد، گفت: با توجه به شرایط کشور و کمبودهایی که در ارتباط با یکسری داروهای روتین مانند استامینوفن و پروفن داشتیم در این بازه دو ماهه، کار شبانه‌روزی برای جبران این کمبودها صورت گرفته است.
مدیرکل دارو و موارد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: به عنوان نمونه میزان تولید قرص استامینوفن از یک میلیون و ۲۰۰ عدد در مهر ماه به بیش از هفت میلیون عدد در آبان ماه رسیده است.
وی افزود: همچنین سوسپانسیون پروفن از ۳۰۰ هزار عدد در مهر ماه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار مورد رسیده است.
پیکان‌پور ادامه داد: همچنین تولید آنتی بیوتیک در کشور به بیش از پنج میلیون مورد در این مدت افزایش یافته است.
مدیرکل دارو و موارد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: در راستای کنترل وضعیت بازار دارویی، همچنین برخی خطوط تولید که کمبود داشته به صورت سه شیفته برای افزایش تولید فعالیت دارند و جای قدردانی از تولیدکنندگان دارد که برای رفع این مشکلات پای کار آمدند.
پیکان‌پور افزود: اکنون واحدهای سرم‌سازی به صورت سه شیفته حتی روزهای جمعه در حال فعالیت هستند تا روند تولید سرم در کشور متوقف نشود و بازار به اشباع برسد.
وی خاطرنشان کرد: همزمان در کنار آنها کمبودهای دارویی در بازار از مسیر واردات پیگیری می‌شود تا بخشی از کمبودها نیز جبران شود.
انتهای پیام/
ترخیص اقلام دارویی ۴۰۰ میلیون دلاری در ۲ ماه اخیر خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار