وزیر ارتباطات:

ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات پیشران بهره‌وری است

1401/10/26 - 13:09 - کد خبر: 85463 نسخه چاپی

نصر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش و اهمیت فناوری اطلاعات در ارتقای بهره‌وری، گفت: استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و هوشمندسازی می‌تواند به ارتقا بهره‌وری بخش‌های گوناگون بینجامد.

به گزارش نصر، جلسه ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز گذشته با حضور عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و میثم لطیفی رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در وزارت ارتباطات برگزار شد و در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ارایه شد.
مطابق این گزارش، بر اساس برنامه ششم توسعه، رشد کلی عوامل تولید بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به ۶.۵ درصد می‌رسید که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون این شاخص به میزان ۱۳.۳ درصد محقق شده که دو برابر میزان تعیین شده بوده است.
وزیر ارتباطات در این جلسه با برشمردن اهمیت استفاده از فناوری‌های جدید ارتباطی و اطلاعاتی همچون اینترنت اشیا در بخش‌های گوناگون کشور، خواستار در نظر گرفتن شاخصی برای تعیین میزان هوشمندسازی حوزه‌های مختلف چون اقتصاد، کشاورزی و آموزش در برنامه هفتم توسعه شد و توضیح داد: این روزها بهترین فرصت است تا در برنامه هفتم توسعه برای توسعه ICT در بخش‌های مرتبط با دستگاه‌های اجرایی برای هوشمندسازی شاخصی در نظر گرفته شود. چرا که ICT می‌تواند پیشران توسعه و ارتقای بهره‌وری در حوزه‌های مختلف باشد که به نظرم باید برای دستگاه‌های اجرایی تکلیف شود.
زارع‌پور با اشاره به افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در درآمد سرانه کشور از ۶.۴ به ۷.۲ درصد، گفت: این میزان تا سال ۱۴۰۴ باید به ۱۰ درصد برسد که به نظرم در افق ده ساله می‌توان آن را با برنامه‌ریزی به ۳۰ درصد هم رساند.
وی با ارایه پیشنهادی به نقش جدید پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شناسایی فناوری‌های نوین اشاره کرد و افزود: فناوری‌های جدید می‌تواند باعث تحول بقیه بخش‌ها شود؛ بنابراین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند فناوری‌های نوین را به سرفصل و دوره برای مدیران و کارکنان بخش‌های مختلف تبدیل و رویداد آن را نیز برگزار کند طوری که تا سال آینده حداقل ۱۰ دوره برای مدیران و کارکنان بخش‌های مختلف برگزار شود.
میثم لطیفی رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز در این جلسه با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر ضرورت افزایش بهره وری در کشور، گفت: رییس جمهور تقریباً در همه جلسات برای افزایش میزان بهره وری تاکید دارند که متاسفانه این موضوع در سال‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود.
وی با بیان اینکه بهره‌وری رایگان نیست و هر هزینه‌ای نیز به بهره‌وری نمی‌انجامد، افزود: گاهی با محصول تصمیمات گذشته عده‌ای مواجهیم که الان نقش مطالبه‌گر به خود گرفته‌اند که به عنوان مثال می‌توان اشاره کرد به موضوع تنوع قراردادهای دستگاه‌های اجرایی که باید برای عقد قرارداد در دستگاه‌های مختلف در حوزه‌های مختلف، آموزش ارایه شود.
لطیفی همچنین با انتقاد از تعدد دستگاه‌های نظارتی تصریح کرد: باید نسبت به اصلاح فرایندهای متعدد مربوط به اعطای مجوز، عقد قرارداد و نظارت اصلاح صورت بپذیرد و در این حوزه می‌توان از ICT به عنوان پیشران توسعه کشور استفاده کرد و باید به سمت هوشمندسازی برویم.
انتهای پیام/
ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات پیشران بهره‌وری است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار