خبر/

ارفاقات قانونی برای ۷۰ درصد زندانیان زن در ۱۵ استان

1401/10/24 - 15:24 - کد خبر: 85327 نسخه چاپی

نصر: در پی دستور رئیس دستگاه قضا و با اقدامات صورت گرفته، ۷۰ درصد زندانیان زن در ۱۵ استان کشور از تسهیلات و ارفاقات قانونی، بهره‌مند شدند.

به گزارش نصر، روز دوشنبه (۱۹ دی) بود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه به مسئولان و مراجع ذیربط قضایی دستور داد، با توجه به در پیش بودن ولادت با سعادت حضرت زهرا (س) تمهیدات لازم را برای آزادی و بهره‌مندی از ارفاقات قانونی در قبال آن دسته از زندانیان واجد شرایط فراهم آورند.
رئیس عدلیه تاکید کرد: این آزادی و بهره‌مندی از ارفاقات قانونی صرفاً شامل محکومان زندانی واجد شرایط نشود، بلکه چنانچه برای یک متهم قرار بازداشت موقت صادر شده و وجوه منتهی به بازداشت موقت او منتفی شده، نسبت به تجدیدنظر در قبال قرار صادره برای او اقدام شود تا او ولو یک روز یا نصف روز زودتر به آغوش خانواده خود بازگردد.
رئیس قوه قضاییه گفت: همچنین مسئولان و مراجع ذیربط قضایی به برکت میلاد پربرکت پیش‌رو، در صورت لزوم و امکان، تسهیلاتی را در قبال آن دسته از افراد که قادر به تأمین قرار صادره برای خود نیستند، فراهم آورند.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: در مواردی ممکن است مقام ذیربط قضایی حسب محتوای یک گزارش دریافتی از مرجعی رسمی، قرار سنگینی را برای یک فرد صادر کند که بدیهی است این فرد از تأمین آن قرار و آزادی عاجز است؛ در اینگونه موارد نیز مقام ذیربط قضایی در صورت امکان و لزوم و انجام بررسی‌های کامل، در آن قرار صادره تجدیدنظر کند.
در پی دستور رئیس دستگاه و با اقدامات صورت گرفته در ۱۵ استان کشور، ۷۰ درصد از زندانیان زن در زندان‌های استان‌های مورد اشاره کشور توانستند از تسهیلات و ارفاقات قانونی طبق رعایت مقررات و قوانین، بهره‌مند شوند.
همچنین مسئولین عالی قضایی در استان‌های مختلف کشور با حضور در زندان‌ها، به بررسی مشکلات و مسائل مرتبط با زندانیان زن پرداخته و دستورات لازم را صادر کردند.

آزادی زندانیان واجد شرایط به مناسبت روز زن
در این رابطه، براساس گزارش‌های دریافتی از ۱۵ استان کشور، در استان‌های فارس ۲۷۰ مددجو، کهگیلویه و بویر احمد ۱۱ مددجو، زنجان ۲۳ مددجو، ایلام به ۲۰ مددجو، تهران ۵۰ مددجو، البرز ۶ مددجو به صورت مشروط، قزوین ۱۹ مددجو، بوشهر سه مددجو، ۶۴ مددجوی استان کرمانشاه و در استان گلستان سه مددجوی زن از زندان آزاد شدند. همچنین در تعداد دیگری از استان‌ها برخی از زندانی‌ها با استفاده از تخفیف قرار تامین، پابند الکترونیک و دیگر تسهیلات از زندان آزاد شدند که تعداد آزادشدگان در ۱۵ استان کشور پس از دستور رئیس قوه قضاییه را به ۵۰۲ نفر می‌رساند.

دریافت مرخصی زندانیان در روز مادر
همچنین به تمامی مددجویان بند نسوان استان‌های اردبیل، گلستان، چهارمحال و بختیاری، ۵۵۲ مددجوی بند نسوان استان سمنان، ۱۸ زندانی بند نسوان استان ایلام، ۱۲۰ مددجوی بند نسوان استان سیستان و بلوچستان، ۴۳۱ مددجوی بند نسوان استان تهران، ۱۹۱ مددجوی بند نسوان استان کرمان، ۱۱۹ زندانی استان کرمانشاه و ۱۴ مددجوی بند نسوان استان بوشهر مرخصی اعطا شد.
در استان کهگیلویه و بویر احمد برای ۱۷ مددجو پابند الکترونیکی و برای ۲۸ مددجو تعلیق مجازات لحاظ شد.
در استان کرمانشاه نیز با در اختیار داشتن پابند الکترونیک برای ۲۰ مددجو، پذیرش توبه چهار مددجو و رای باز و اشتغال به کار ۷۱ مددجو موافقت شد.
براساس این گزارش در استان سمنان به ۳۲۸ خانواده زندانیان نیازمند محبوس در ندامتگاه‌های سراسر استان سمنان اعم از آقایان و بانوان، سبد کالا مشتمل بر مواد غذایی و کالا‌های ضروری و بن کارت نقدی جهت خرید نیاز‌های ضروری معیشتی آنان اعطاء شد.
در استان‌ تهران ۲۵۰ سبد کالا، توسط خیرین صلح یاران شورای حل اختلاف ویژه زندانیان استان تهران و مرکز مراقبت بعد از خروج اداره کل زندان‌های استان تهران بین خانم­‌های سرپرست خانوار و نیازمند زندانی توزیع شد.
در استان البرز در خصوص ۲۰ مددجوی بند نسوان دستور تسریع در رسیدگی، ۲۰ نفر تخفیف در قرار تامین، چهار نفر دستور پابند الکترونیکی، ۶ نفر تعلیق اجرای مجازات، ۲۳ نفر مرخصی، دو نفر زندان باز، ۹ نفر اعسار، دستورات مقتضی صادر و برای بقیه نیز ضمن بررسی درخواست‌هایشان، ارشادات و راهنمایی‌های قضایی ارائه شد.
روند اعطای مرخصی و ازادی در باقی استانها ادامه دارد و متعاقبا نتایج ارسال می شود.
انتهای پیام/
ارفاقات قانونی برای ۷۰ درصد زندانیان زن در ۱۵ استان باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار