خبر/

سرآغازی برای تولیدات دانشجویی در دانشگاه ارومیه

1398/09/11 - 17:24 - کد خبر: 8374 نسخه چاپی

نصر: تولیدات و اختراعات برخاسته از ذهن دانشجویان دانشگاه ارومیه به دلیل برخورداری از خلاقیت و شور جوانی دارای اهمیت ویژه‌ای است و از آنجا که آنان با جامعه در ارتباط هستند و مشکلات مردم را به خوبی درک می‌کنند، می‌توانند برای مسایل مختلف راهکار ارائه دهند.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، دانشگاه ارومیه به عنوان دانشگاه مادر آذربایجان‌غربی با بیش از ۱۴ هزار دانشجو و عضو هیات علمی از ظرفیت علمی قابل توجهی برخوردار بوده و چندین ماه است که در بسیج دانشجویی این واحد، هسته علمی شهید چمران با رویکرد علمی و با نگاه حل مسایل جامعه شکل گرفته که در همین مدت نتایج خوبی نیز در پی داشته‌است.

حسین پالیزه یکی از همین دانشجویان است که مدیریت گروه‌های علمی و دانش‌بنیان بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه را نیز برعهده دارد و دانشجوی سال آخر رشته مهندسی برق است؛ وی بر پایه علاقه ذاتی خود اختراعات و تولیداتی نیز داشته و معتقد است که همچون برخی دیگر از دانشگاه‌های دیگر، مرکز رشد بسیج دانشجویی باید در دانشگاه ارومیه نیز ایجاد شود. 

وی که تاکنون چهار وسیله مورد نیاز جامعه را هم طراحی و هم تولید کرده‌است، اضافه کرد: سمعک جیبی با قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام‌شده سمعک‌های موجود در بازار از جمله تولیدات دانشجویی بنده است. 

وی اضافه کرد: همچنین طراحی و تولید بُردی که به صورت دَربازکن کارتی بوده و در هتل‌ها یا استخرها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، منبع تغذیه‌ای که در اکثر رشته‌های مهندسی کاربرد دارد و اشعه «یو وی» که گیاه در معرض نور آن بیشتر رشد می‌کند از دیگر تولیدات دانشجویی بنده است.

این دانشجوی دانشگاه ارومیه همه این وسایل را با قیمت کمتر از داخل بازار تولید کرده و برای شکوفایی و گام نهادن در مسیر حل مشکلات جامعه همچون بسیاری دیگر از دانشجویان خلاق به حمایت سرمایه‌گذاران و نهادهای مرتبط نیاز دارد.

«پالیزه» در جایگاه مدیریت گروه‌های علمی و دانش‌بنیان بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه هم گویا دارای برنامه است و در این زمینه بیان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی، برنامه ایده‌شو، اینترنت اشیاء، ساخت کوادکوپتر و ... از جمله برنامه‌هایی است که قصد داریم در آینده بر روی آنها تمرکز کنیم.

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه هم در ادامه با اشاره به راه‌اندازی هسته علمی شهید چمران در این نهاد، اظهار کرد: سعی کرده‌ایم که ماموریت بسیج را بر حل مسایل و مشکلات استان متمرکز کرده و با یک رویکرد علمی از دانشجوهای مخترع و خلاق حمایت کنیم.

«مهدی منیعی» با تاکید بر اینکه از حضور دانشجویان خلاق و با فکر و ایده علمی نیز استقبال می‌کنند، افزود: طی چند ماه گذشته فعالیت‌های ابتدایی در زمینه‌های الکترونیک و زیست شکل گرفته‌است اما در آینده در حوزه‌های دیگر نیز وارد عمل خواهیم شد. 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه نیز راه‌اندازی مرکز رشد بسیج در این دانشگاه را خواستار شد و تصریح کرد: در دانشگاه‌های دیگر از سال‌های گذشته مرکز رشد بسیج مشغول به فعالیت است اما در دانشگاه ارومیه این مرکز وجود ندارد که یک خلاء محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

سرآغازی برای تولیدات دانشجویی در دانشگاه ارومیه نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار