رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

بسیاری از دستگاه‌ها در مقابل شفافیت مقاومت می‌کنند

1401/09/20 - 10:05 - کد خبر: 82877 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بسیاری از دستگاه‌ها در مقابل شفافیت مقاومت می‌کنند و حتی به دستگاه‌های نظارتی که مطابق قانون تکلیف بر نظارت به امور دارند، اجازه ورود نمی‌دهند همچنین در برخی دستگاه‌ها با تغییر مدیریت، سیاست‌ها تغییر می‌یابد و برخی نیز اطلاعات را ملک شخصی خود قلمداد می‌کنند.

به گزارش نصر، ذبیح الله خداییان روز یکشنبه در نخستین همایش ملی ارتقای شفافیت که با حضور سران قوای سه‌گانه در سالن اجلاس سران برگزار شد، دانستن را حق مردم دانست و افزود: اطلاع مردم موجب افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی در جامعه می شود و در مقابل آن، شفافیت یک تکلیف برای کارگزاران است.
وی ادامه داد: خادمان مردم باید اطلاعات و اخبار را در اختیار مردم قرار دهند و در تعالیم اسلامی، مسئولیت‌ها امانت‌هایی هستند که بر عهده مسئولان است و تکلیف دارند نسبت به روشنگری اقدام کنند.
خداییان اظهارداشت: در قوانین مختلف و سیاست‌های حاکم بر برنامه‌ها و سایر قوانین و مقررات به شفافیت تاکید شده است اما سئوال این است که آیا واقعا در کشور شفافیت داریم؟
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: واقعیت این است که در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه شفافیت در قیاس با سال‌های گذشته انجام شده است و قوه قضاییه در سند تحول قضایی و قوه مجریه در سند حول دولت به مقوله شفافیت تاکید دارند اما آنچه مد نظر رهبر معظم انقلاب و مسئولان است، تحقق پیدا نکرده است و نیاز به کار دارد.
خداییان اضافه کرد: اکنون سامانه‌هایی وجود دارد اما این سامانه‌ها همه اطلاعات را دربرنمی‌گیرد، به‌روز نشده و مهمتر از همه جزیره‌ای عمل می‌شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی ارتقای شفافیت گفت: این همایش با هدف ایجاد گفتمان شفافیت در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه برگزار شده و مورد استقبال قرار گرفته است و براساس اطلاعات دبیرخانه همایش، ۶۱۴ مقاله به دبیرخانه رسیده که از این تعداد با داوری ۲۰ نفر از استادان برجسته دانشگاه ۴۳۰ مقاله پذیرفته شده و ۷۰ مقاله برتر شناخته شده است.
خداییان اظهارداشت: پیشنهادی که به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی داریم این است که با توجه به اینکه مقوله شفافیت در قوانین و مقررات موجود وجود دارد اما جامع نیست و گاهی هم‌پوشانی و گاهی متعارض است؛ بنابراین در برنامه هفتم توسعه حکمی آورده شود که مقوله شفافیت از جامعیت برخوردار شود و بتوانیم براساس آن عمل کنیم همچنین زمان دار باشد و مسئولیت متوجه بالاترین مقام هر دستگاه شود و برای اجرای آن ناظر تعیین شود و دارای ضمانت اجرایی باشد تا دولت الکترونیک به معنای واقعی تحقق یابد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: اگر در این زمان که هماهنگی میان قوا در بالاترین سطح قرار دارد این مهم تحقق نیابد، شاید اجرای شفافیت در زمان‌های دیگر مشکل باشد.
نخستین همایش ملی ارتقای شفافیت با حضور سران قوا در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این همایش مسئولان عالی قضایی و دولتی حضور دارند و این همایش با هدف ایجاد گفتمان و فضای تبادل دانش و اندیشه‌ در موضوع ارتقای شفافیت و کاربست آن در فسادستیزی، گردآوری ادبیات موضوع و مقالات علمی در محورهای همایش و شناسایی طرح‌ها و ایده‌های جدید و کاربردی در موضوع شفاف‌سازی و مطالبه‌گری شفافیت به‌منظور مقابله با فساد برگزار شده است.
انتهای پیام/
بسیاری از دستگاه‌ها در مقابل شفافیت مقاومت می‌کنند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار