گزارش نصر از مشکلات واردات بازار لوازم آرایشی و بهداشتی

دست خالی برند فروشان تقلبی/ جولان آنلاین ‌شاپ ‌های اینستاگرامی

1398/09/11 - 09:42 - کد خبر: 8274 نسخه چاپی

نصر: این روزها بیشتر از همه جا در اینستاگرام و فضای مجازی خرید و فروش لوازم آرایشی آن هم از نوع قاچاق و تقلبی حسابی داغ است. از آنجایی که درحال حاضر واردات لوازم آرایش خارجی به ایران ممنوع است، اما آنلاین ‌شاپ‌ های زیادی در اینستاگرام وجود دارند که مدعی ‌اند از برندهای آرایشی معتبر در دنیا محصولاتی را عرضه می ‌کنند.

به گزارش نصر، برند فروش ‌های تبریز، استندهای لوازم آرایش‌ شان را جمع کرده ‌اند و بیشترشان می ‌گویند که فروش به صورت محدود داریم. آن ها توضیح می ‌دهند که واردات لوازم آرایش اصل بسیار مشکل شده است و معدود کالاهای انباری دارند که آن ها را به دلیل نزدیک ‌شدن به تاریخ انقضا مجبورند با ضرر بفروشند!

بنا به اعلام اتحادیه واردکنندگان لوازم بهداشتی و آرایشی چیزی حدود 70‌درصد بازار ایران در تسخیر کالاهای قاچاق است و البته این بازار بزرگی که گردش مالی حدود 5‌میلیارد دلار دارد، برای قاچاقچی‌ ها بسیار جذاب است. در این میان با وجود تحریم ‌ها و سخت ‌شدن نقل و انتقال پول، تک‌ و توک برند فروش ‌های لوازم آرایش هم بساط‌ شان را جمع کرده‌ اند و بازار لوازم آرایش به دست قاچاقچیانی افتاده است که بیشترشان در اینستاگرام و تلگرام بدون هیچ هویت مشخصی و حتی شماره تلفن، لوازم آرایش تقلبی را به اسم اصل و با قیمت ‌های گزاف می‌ فروشند.
کرم‌ پودرهای معروف مارک "مک" که قیمت ‌های آن ها از 100 دلار به بالاست را در آنلاین ‌شاپ ‌های ایرانی می ‌توانید با قیمت 45 تا 50‌هزار تومان بخرید و خوشحال هم باشید که محصولات برندهای روز دنیا را ارزان ‌تر از آن ‌چه خود کمپانی ارایه می‌ دهد، می‌ خرید!

 

در سال ‌های اخیر، فروشگاه ‌های زنجیره ‌ای در تبریز و برخی شهرهای بزرگ تاسیس شدند که محصولات برندهای معتبر آرایشی و بهداشتی را عرضه می ‌کردند؛ این فروشگاه ‌ها از برندهای مختلف نمایندگی می‌ گرفتند و با ارایه استندهای آن ها خیال مشتریان را از اصل ‌بودن محصولاتشان راحت می‌کردند. این روزها کافی است سری به این فروشگاه ‌ها بزنید و از اوضاع و احوال پریشان آن ها خبردار شوید. مشاهدات خبرنگار نصر از یکی از شعب این فروشگاه ‌ها حاکی از این است که استند اغلب برندهای خارجی جمع‌ آوری شده و کافی است سراغ یک برند یا محصول را بگیرید، تا این پاسخ را بشنوید که «دیگر وارد نمی کنیم».

مسئول فروش یکی از این فروشگاه‌ های زنجیره ‌ای دراین ‌باره به خبرنگار نصر گفت: شرایط واردات اصلا خوب نیست. ما نه می‌ توانیم جنس وارد کنیم، نه محصولات تقلبی بفروشیم. اغلب استندها را جمع کرده‌ ایم و محصولاتی که الان عرضه می‌ کنیم هم چیزی به پایان تاریخ انقضایشان باقی نمانده که البته این موضوع را حتما به مشتریان گوشزد می ‌کنیم که در صورت تمایل خرید کنند. حتی به آن ها توصیه می‌کنیم به آنلاین‌ شاپ‌ های فضاهای مجازی و اینستاگرامی هم اعتماد نکنند، چون محصولات ‌شان یا تقلبی است یا معلوم نیست در چه شرایطی نگه‌ داشته شده و به همین دلیل ممکن است فاسد شده باشند.

 

وی تاکید کرد: درواقع اوضاع این روزهای بازار لوازم آرایش نشان می ‌دهد بهتر است دوستداران لوازم آرایشی خارجی و برند قید آن ها را بزنند و سراغ برندهای داخلی که اتفاقا کیفیت خوبی هم دارند، بروند.
این آنلاین‌ شاپ ‌ها با تبلیغات گسترده از اصل ‌بودن محصولات خود می ‌گویند و این ‌که در اوضاع بلبشوی بازار لوازم آرایش خارجی در ایران، این توانایی را دارند که با حربه ‌های منحصر به ‌فرد خود دست به واردات بزنند و همچنان بازار را از محصولات اصل و برند سیراب کنند.
این در حالی است که درحال حاضر فروشگاه ‌های معروف فروش لوازم آرایش خارجی در ایران که تا پیش از این حتی استندهای مارک ‌های مختلف لوازم آرایش را هم داشتند، در شرایط فعلی از واردات ناتوان مانده و اغلب استندهای خود را جمع ‌آوری کرده ‌اند!

جالب است بدانید شما اگر قصد خرید از این آنلاین‌ شاپ ‌ها را داشته باشید، فقط می ‌توانید از طریق بخش دایرکت در اینستاگرام با آن ها ارتباط بگیرید و امکان ندارد این فروشگاه ‌های مجازی خرید حضوری و حتی تلفنی برای مشتریان خود را فراهم کنند.

یکی از این آنلاین ‌شاپ ‌های اینستاگرامی که ادعا می ‌کند تمام محصولاتش اصل و اورجینال است و اتفاقا اسم‌‌ و رسم زیادی هم برای خود در دنیای مجازی پیدا کرده، برای این ‌که بتواند محصولات تقلبی خود را راحت ‌تر به مشتریان قالب کند، آن ها را بسیار ارزان ‌تر از قیمت واقعی ‌شان ارایه می‌ دهد تا هم اجناسش زودتر به فروش برود و هم مشتریان خود را بابت قیمت راضی نگه دارد.

وقتی گرداننده صفحه این آنلاین ‌شاپ در اینستاگرام با این سوال خبرنگار نصر درباره ممنوعیت ورود لوازم آرایشی به کشور مواجه شد و این‌ که چرا قیمت ‌های محصولات با نمونه ‌های اصل آن ها تفاوت چشمگیری دارد، اینگونه پاسخ داد: محصولات ما از مراکز پخش در دوبی به ایران می ‌آید و چون خودمان بدون واسطه و دلال آنها را وارد می ‌کنیم و نمایندگی پخش در ایران هستیم، قیمت مناسب تری دارند و از بابت کیفیت هم همیشه به مشتریان گفته ‌ایم که خیال‌ شان راحت باشد، چون مجوز گرفته‌ایم و اجناسمان را تضمین می کنیم.
نکته مهمی که درباره لوازم آرایش خارجی در ایران وجود دارد این است که وزارت بهداشت حتی تا قبل از ممنوعیت واردات لوازم آرایش خارجی به ایران به محصولات آرایشی و بهداشتی که در آمریکا تولید شده باشند، مجوز واردات و برچسب سلامت نمی ‌داد و کاملا واضح است که درحال حاضر نیز این محصولات که تقلبی هم هستند، با برچسب ‌های سلامت غیرواقعی به فروش می ‌رسند.

 

کدام محصولات بیشتر تقلبی هستند؟

از بین محصولات آرایشی تقریبا تمام آن ها این قابلیت را دارند که بتوان تقلبی ‌شان را ساخت، اما نمونه‌ های تقلبی محصولاتی مثل سایه چشم، انواع کرم ‌پودرها و رژلب ‌ها بیشتر از بقیه محصولات آرایشی ساخته می‌ شود. قطعا هیچ مشتری دلش نمی‌ خواهد رژلب سرب ‌دار، کرم‌ پودر ساخته‌ شده با روغن دنبه، ریمل چسب و دوده ‌ای بخرد، اما برخی از افراد به دلیل ارزان ‌بودن قیمت ‌ها و عدم ‌آگاهی از تقلبی ‌بودن اجناس اقدام به خرید آن ها می‌ کنند، چون تنها قیمت پایین را ملاک نوکردن کیف لوازم آرایشی ‌شان قرار می ‌دهند.

وقتی به بهانه مشتری ‌بودن با یکی از فروشنده‌ های لوازم آرایش که قیمت بسیار مناسب دارند، هم‌ کلام می ‌شوم و از او می ‌پرسم چطور رژلب با مارک معروف «مک» آمریکایی را با قیمت 20‌هزار تومان می ‌فروشد، درگوشی می ‌گوید: مگر می‌ شود که کسی اهل آرایش‌کردن باشد و قیمت لوازم آرایش ‌های مارک‌ دار را نداند؟ خود من به مشتریان می ‌گویم که اینها اصل نیستند و داخل کشور تولید می ‌شوند، حالا این‌ که چرا تولید‌کننده مارک تقلبی برای محصولاتش انتخاب کرده را نمی ‌دانم. من فقط فروشنده هستم و این ‌که مردم خودشان دوست دارند لوازم آرایش تقلبی و ارزان بخرند، تقصیر من نیست.

البته آنلاین‌ شاپ ‌ها و مغازه ‌هایی هم هستند که ادعا می‌ کنند محصولات تقلبی ‌شان اصل است و به خاطر سود پایین حاضرند آن ها را با قیمت‌ های نازل نسبت به اصل محصولات بفروشند. به عنوان مثال در یکی از همین آنلاین‌ شاپ ‌های اینستاگرامی که مدعی است محصولات برندهای مختلف آرایشی را از نمایندگی ‌های امارات وارد می ‌کند، محصولات برندهای معتبر با قیمت‌ های عجیب و بسیار ارزانی به فروش می ‌رسند.
اینها دقیقا همان محصولاتی هستند که در زیرزمین ‌های خانه ‌های متقلبان و با موادی مثل کربن‌ های صنعتی، چسب‌ های سیاه، سرب، روغن دنبه، جیوه، آرسنیک و پارابن ساخته می‌ شوند.

گزارش از سحر مغفرت

انتهای پیام/

دست خالی برند فروشان تقلبی/ جولان آنلاین ‌شاپ ‌های اینستاگرامی نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار