سفیر مسکو در تهران؛

همکاری روسیه با ایران نیازی به اجازه آمریکا ندارد

1398/09/10 - 15:35 - کد خبر: 8228 نسخه چاپی

نصر: لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، روسیه را کشوری مستقل توصیف و عنوان کرد که این کشور برای همکاری با ایران نیازی به اجازه‌ای از سوی آمریکا و یا هیچ کشور دیگری ندارد.

به گزارش نصر به نقل از تسنیم، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران در گفتگو با شبکه پرس‌تی‌وی، عملیات ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های همکاری دوطرفه میان روسیه و ایران توصیف کرد و افزود: کشورهایی همانند آمریکا به روسیه فشار می‌آورند تا همکاری خود را با ایران نه‌تنها در این زمینه، بلکه در سایر بخش‌ها نیز متوقف کنیم اما باید بگویم که روسیه، کشوری مستقل است و سیاست خارجی مستقل خود را دنبال می‌کند. روسیه کشوری نیست که بخواهد برای همکاری خود با ایران از فرد و یا کشوری به‌ویژه آمریکا اجازه بگیرد.

سفیر روسیه در ایران در خصوص خروج یک‌طرفه آمریکا از معاهده برجام و واکنش روسیه در قبال اقدام احتمالی آمریکا و متحدانش برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت گفت: روسیه، چین و دیگر کشورهای اروپایی تلاش خواهند کرد تا این سناریوی منفی محقق نشود. همه دنیا می‌دانند که این معاهده در خطر است و تنها کشور مسئول این فاجعه، آمریکاست. ما  اقدام آمریکا در خروج از این توافق بین‌المللی را محکوم می‌کنیم. آمریکایی‌ها در این موضوع، قوانین بین‌المللی آشکار را نقض کردند و ایران مجبور شد اقداماتی را در این زمینه انجام دهد چرا که راه دیگری پیشِ‌روی آن وجود نداشت و نفعی از این توافق عاید ایران نشد.

وی ادامه داد: روسیه به‌همراه چین تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام به‌کار می‌بندد و در این راه، کشورهای آزاد اتحادیه اروپا به ما ملحق خواهند شد و از ما حمایت خواهند کرد. اگرچه این کار بسیار سخت است اما ما همکاری‌های خود را با ایران ادامه می‌دهیم. ایران بارها تعهد خود را به این توافق نشان داد و چندین بار نیز آژانس بین‌المللی انرژی  اتمی، بر این مسئله صحه گذاشت.

وی در خصوص عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان در برجام و اقدامات روسیه برای حفظ این معاهده گفت: همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردم، همکاری ما با ایران در زمینه‌های مخلتف همانند ساخت نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر ادامه خواهد داشت. همچنین پروژه‌های بزرگی را نیز در پیش داریم که از جمله آن‌ها می‌توانم به برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار ــ اینچه‌برون و راه‌اندازی نیروگاه حرارتی در هرمزگان اشاره کنم، علاوه بر این‌ها، پروژه‌های دیگری نیز وجود دارد که با طرفین ایرانی در خصوص آن‌ها مذاکره کردیم و این‌ها نشان می‌دهد که روابط ما با ایران همانند قبل روال عادی خود را طی می‌کند.

وی درباره گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود گفت: در این مسئله، آمریکا را باید مقصر دانست زیرا این آمریکا بود که ابتدا از برجام خارج شد. متأسفانه می‌بینیم که برخی از همکاران اروپایی ما به‌جای انتقاد از آمریکا، از ایران انتقاد می‌کنند، در واقع، آن‌ها می‌بایست منتقد آمریکا باشند چراکه ایران به تعهدات خود پایبند بود و در این قضیه، به‌ناچار به کاهش تعهدات برجامی روی آورد.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در مورد تحولات اخیر در شمال سوریه و اقدام آمریکا در خروج نیروهای خود از این منطقه گفت: در ابتدا باید تأکید کنم که حضور آمریکا در سوریه، غیرقانونی است و پیام من به آن‌ها این است که به خانه‌هایشان برگردند. این روسیه و ایران هستند که توسط دولت مشروع و قانونی سوریه به حضور در این کشور دعوت شدند و آمریکا جایی در این کشور ندارد.

وی ادعاهای آمریکا مبنی بر منجر شدن همکاری ایران، روسیه و چین به جنگی دیگر در منطقه را بی‌اساس خواند و عنوان کرد: این اتهامات کاملاً بی‌پایه و اساس هستند چراکه این آمریکا بود که لیبی، عراق و افغانستان را نابود کرد. پیشنهاد می‌کنم تا آمریکایی‌ها برای یافتن پاسخ خود در قبال اتهاماتی که مطرح کرده‌اند، نگاهی به اقدامات خود طی سال‌های اخیر بیندازند که در این صورت، قطعاً پاسخ سؤال‌های خود را خواهند یافت و می‌فهمند که چه‌کسی ازبین‌برنده ثبات منطقه است.

جاگاریان در خصوص اتفاقات کشور یمن و راهکار برون‌رفت از بحران در این کشور گفت: ما از همان ابتدا پیگیر مسائل یمن بودیم و کمک‌هایی را نیز برای مردم این کشور ارسال کردیم. اما خوشبختانه تلاش‌ها و میانجی‌گری آقای گرفیت، فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، نتایج خوبی داشت. اخیراً نیز رئیس جمهور روسیه به عربستان سعودی و امارات سفر کرد. ما به‌دنبال راه‌حل سیاسی برای رفع این بحران هستیم و با توجه به ارتباط‌هایی که با طرفین حاضر در جنگ یمن داریم، تلاش می‌کنیم تا به راهکاری صلح‌آمیز در این زمینه دست یابیم.

وی با محکوم کردن اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در عراق و صدور بیانیه از سوی این کشور مبنی بر برگزاری انتخابات مجدد در عراق گفت: آمریکایی‌ها همواره سایر کشورها را به دخالت در امور خود نظیر انتخابات متهم می‌کنند؛ همانند ادعاهای بی‌اساسی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات این کشور مطرح کردند. اما این آمریکایی‌ها هستند که در امور داخلی بسیاری از کشورهای دنیا همچون روسیه، ایران و اکنون نیز عراق دخالت می‌کنند. آن‌ها از سال 2003 به‌دنبال ضربه زدن به دولت عراق بودند و حق ندارند خواست خود را به دولت و یا مردم عراق تحمیل کنند. مردم و دولت عراق قادرند به‌تنهایی تمامی مشکلات داخلی خود را حل کنند و نیازی به دخالت هیچ کشوری ندارند.

سفیر روسیه در رابطه با ادعاهای آمریکا مبنی بر کشتن ابوبکر البغدادی رهبر داعش توسط نیروهای این کشور گفت: حتماً می‌دانید که چندی پیش وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که البغدادی طی یک حمله هوایی نیروهای روس و نه آمریکایی‌ها، کشته شد، با این حال، تهدید داعش همچنان وجود دارد و ما باید همکاری‌های خود را برای مبارزه با این گروه تروریستی ادامه دهیم و این تلاش‌ها را تنها به سوریه محدود نکرده و به کل منطقه تعمیم دهیم.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در پایان آینده روابط ایران و روسیه را مثبت توصیف کرد و افزود: روابط دوجانبه خوبی میان روسیه و ایران حاکم است. رؤسای جمهور دو کشور در موقعیت‌های مختلف چه در ایران، روسیه و یا کشور سوم با یکدیگر دیدار می‌کنند و به ارائه دیدگاه‌های خود در خصوص موضوعات مختلف می‌پردازند. آخرین بازدید میان رؤسای جمهوری روسیه و ایران در ایروان پایتخت ارمنستان و در حاشیه نشست اجلاس سران اتحادیه اورآسیا اتفاق افتاد. خوشبختانه این همکاری‌ها را در زمینه‌های مختلفی همچون اقتصادی، سیاسی و همین‌طور فرهنگی شاهد هستیم.

انتهای پیام/

همکاری روسیه با ایران نیازی به اجازه آمریکا ندارد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار