معاون وزیر ارتباطات ؛

خطر بزرگ؛ ترس از تکرار قطع اینترنت

1398/09/10 - 14:02 - کد خبر: 8209 نسخه چاپی

نصر: پس از تداوم چند روزه قطع اینترنت در داخل کشور، معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد در حال تدوین لایحه جلوگیری از عادی‌سازی قطع اینترنت است تا این کار در صورت لزوم صرفا با تصویب مجلس رخ دهد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در همین راستا گفت: بزرگ‌ترین خطری که الان وجود دارد، احساس عدم اطمینان صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و فعالان فضای مجازی از تکرار قطع اینترنت است.

امیر ناظمی با اشاره به این که قطع اینترنت پیامدهای زیادی داشته که هر کس به فراخور نیاز و مسئولیت درباره آن صحبت کرده است، افزود: هم اکنون این فرض برای فعالان حوزه کسب و کارهای اینترنتی به وجود آمده که چون شبکه ملی اطلاعات توانسته در زمان قطع اینترنت امکان فعالیت برای اپلیکیشن‌ها، خبرگزاری‌ها، تاکسی‌های اینترنتی و سایت‌ها را فراهم کند و اختلالی در زندگی روزمره مردم پیش نیامده، شاید سیاست‌گذاران در آینده و در صورت لزوم بی‌محاباتر از گذشته از امکان قطع اینترنت استفاده کنند. این تهدید وجود دارد که از این به بعد برای هر موضوع امنیتی کوچک از این راه حل استفاده شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: در آن برهه اینطور به نظر رسید که باید ساز و کارهایی اندیشید تا از طریق آن‌ها به فعالین حوزه کسب و کار این اطمینان خاطر داده شود که قرار نیست مدام با استفاده از این ابزار قطع اینترنت را شاهد باشیم.

پیشنهاد تدوین لایحه به این دلیل است که امکان استفاده مداوم از این امکان آن‌هم با منافع اندک را کاهش دهیم. این که سیاست گذار امنیتی به هر دلیلی تمایل داشته باشد یکبار دیگر این کار را انجام دهد، فکر می‌کنم فعالان حوزه فضای مجازی را در عدم قطعیت پیش می‌برد.

امیر ناظمی در خصوص پاسخ طیبه سیاوشی نماینده مجلس، به تدوین لایحه و این که این قانون از گذشته وجود دارد و نیاز به تدوین مجدد لایحه نیست، گفت: خانم سیاوشی گفته‌ اند طبق اصل ۷۹ قانون اساسی نیازی به تدوین لایحه نیست، اگر ایشان این‌طور فکر می‌کنند من به نگاه‌شان احترام می‌گذارم اما فکر می‌کنم قانونی که از آن صحبت می‌کنند، حداقل در دو هفته‌ای که گذشت یک مرتبه نقض شده و این نشان می‌دهد اتفاقا نیاز است. اگر به تدوین لایحه نیاز نیست و ما در این خصوص قانون داریم شاید باید ایشان پاسخ بدهند چطور این اتفاق رخ داده؟ اگر خلاف قانون اساسی است باز هم وظیفه نمایندگان است که به این مورد رسیدگی کنند.

او تاکید کرد: فکر می‌کنم موضعی که خانم سیاوشی در پاسخ به تدوین لایحه داشتند بیش از آن که راه حل باشد، ابراز گلایه بود. می‌توان گلایه کرد اما مهم این است که ما راه‌حلی نیز برای آن داشته باشیم. راه حلی که امکان به وجود آمدن دوباره مسائل این چنینی را ساده نکند.

معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: سریعا لایحه را به مجلس ارائه می‌دهیم. این احتمال وجوددارد که لایحه در دولت مخالفان زیادی داشته باشد. از این که نمایندگان مجلس در قالب طرح موضوعات مشابهی را پیش ببرند استقبال می‌کنیم چرا که این امر قاعدتا به افزایش قطعیت و ثبات فضا کمک می‌کند.

 

ماجرای تدوین لایحه چیست؟

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران پس از وصل اینترنت تلفن همراه در استان‌های کشور، در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: برای جلوگیری از عادی سازی قطع اینترنت در حال تهیه لایحه‌ای هستیم که این کار تنها با تصویب مجلس امکانپذیر باشد.

وی افزود: در حال تهیه لایحه‌ای هستیم تا از این پس قطع اینترنت و هر آپ با بیش از ۱۰ میلیون کاربر ایرانی تنها با تصویب مجلس امکان‌پذیر باشد. از نمایندگان می‌خواهم از آن پشتیبانی کنند. اینترنت مثل آب، مثل هوا، قابل قطع‌کردن نیست.

پس از اعلام این خبر از سوی ناظمی بود که طیبه سیاوشی، نماینده مجلس در پاسخ توئیتری برای او نوشت: نیاز به زحمت دولت برای ارسال لایحه نیست. مطابق اصل ۷۹ قانون اساسی، در شرایط اضطراری، اعمال هر محدودیتی مانند قطع‌کردن اینترنت، باید با تصویب و کسب اجازه از مجلس باشد. اگر سران قوا احترامی برای انتخاب مردم و مجلس قائل بودند، به قانون اساسی و مصوبات قبلی، بی‌اعتنایی نمی‌شد.

انتهای پیام/

خطر بزرگ؛ ترس از تکرار قطع اینترنت نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار