مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:

۸.۵ میلیون عدد آنتی‌بیوتیک در آبان تولید شد

1401/08/30 - 12:29 - کد خبر: 81090 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از تولید ۸.۵ میلیون عدد آنتی‌بیوتیک در آبان امسال خبر داد.

به گزارش نصر، سازمان غذا و دارو، محمد پیکانپور افزود: تولید شربت‌های استامینوفن نیز افزایش ۳.۵ برابری در آبان در مقایسه با مهر داشته و ظرفیت تامین شربت‌های مسکن اطفال نیز به چهار برابر رسیده است.
وی ادامه داد: میزان تولید شربت‌های مسکن در مهر ۲ میلیون عدد بود که در آبان به ۸.۳ میلیون عدد رسیده است.
پیکانپور تصریح کرد: میزان تولید ایبوپروفن در مهر سال جاری ۳۰۰ هزار عدد بود و در آبان به ۲.۴ میلیون عدد رسید که تا پیش از اتمام ماه جاری به نقطه اشباع بازار نزدیک می‌شود.
بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، با تشکیل ستاد رصد تامین دارو و فعالیت شبانه روزی این ستاد، کمبودهای دارویی بررسی شد که بخشی از این کمبودها که تعداد آنها کم است، سراسری است و نیاز به زمان بیشتری دارد اما کمبود برخی داروها، مقطعی است که با جابه‌جایی موجودی بین استان‌ها، مشکل برطرف می‌شود.
در مورد برخی داروهای حمایتی مانند استامینوفن، بروفن، شربت دیفن هیدرامین و آنتی‌هیستامین‌ها، کمبودها در حدی نیست که نیاز به واردات این اقلام دارویی باشد و با افزایش ظرفیت تولید، وضعیت سامان می‌یابد. در بسیاری از استان‌ها مشکل کمبود این داروها رفع شده و در برخی از استان‌ها که دسترسی آنها به دارو کمتر بود و یا شرکت‌های پخش سراسری به آن مناطق دسترسی نداشته‌اند نیز از طریق جابه‌جایی بین ذخیره‌های دارویی، مشکل برطرف می‌شود.
سازمان غذا و دارو اعلام کرد، برای پایداری و ثبات در بازار دارویی کشور به چند هفته زمان نیاز است تا با تامین به موقع شرکت‌های تولید کننده، واردات و کمک به اصلاح مصرف دارو، مشکلات کمبود دارویی به حداقل برسد.
انتهای پیام/
۸.۵ میلیون عدد آنتی‌بیوتیک در آبان تولید شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار