رئیس سازمان توسعه تجارت:

قطر در ایام جام جهانی از ایران مواد غذایی می‌خرد

1401/08/29 - 16:23 - کد خبر: 81015 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید که طبق برنامه‌ریزی انجام شده در ایام برگزاری جام جهانی، قطر از ایران به شکل روزانه ۲۵۰ تن مواد غذایی و کالای کشاورزی وارد می‌کند.

به گزارش نصر، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت در خصوص آخرین اقدامات این سازمان در مراودات تجاری با قطر در آستانه جام جهانی و استفاده از این فرصت در توسعه تجارت خارجی گفت: یکی از رویکردهای اصلی دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشورهای همسایه است.
وی ادامه داد: قطر نیز یکی از اهداف این رویکرد محسوب می‌شود که رئیس جمهوری شخصا سفری به این کشور و دیدار با امیر قطر و امیر قطر نیز سفری به تهران داشت. در این دیدارها توافقات خوبی انجام و دستورات لازم صادر شد.
پیمان پاک با بیان اینکه روابط تجاری ایران و قطر در گذشته توسعه یافته نبود گفت: مشکلاتی مانند زیرساخت های گمرکی و حمل و نقل کالا وجود داشت که با اختصاص بخشی از بنادر قطری به حمل مستقیم کالا از ایران و احداث خط مستقیم کشتیرانی تا حدودی برطرف شد.
وی به ایجاد مرکز تجاری در دوحه و اعزام هیأت ۷۵ نفره از تجار ایرانی به قطر اشاره کرد و افزود: در این سفر تجار مذاکرات خوبی برای توسعه تجارت داشتند و توافقات خوبی انجام شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری نمایشگاه محصولات موادغذایی، مواد شوینده، صنایع دستی، کیف و کفش در قطر گفت: این نمایشگاه یک ماه پیش با حضور برندهای برتر ایرانی برگزار شد و بیش از ۳۵ نفر از شیوخ قطری از آن بازدید کردند.
وی دستاورد برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی را انعقاد موافقنامه تامین مواد غذایی و کشاورزی در ایام جام جهانی عنوان کرد و ادامه داد: با این توافقنامه روزانه ۲۵۰ تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر ارسال می شود که اکنون چند محموله آن به قطر رسیده است.
پیمان پاک در خصوص همکاری های بلند مدت تجار دو کشور نیز گفت: طبق توافقات سرمایه گذاران قطری با حضور در ایران و سرمایه‌گذاری به تولید کالاهای مورد نیاز قطر می پردازند تا این کالاها به کشورشان صادر شود.
بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، وی از تهیه نقشه راه توسعه تجارت ایران و قطر و رسیدن به تراز ۳ میلیارد دلاری خبر داد و گفت: بخش عمده ای از این نقشه راه به صادرات مجدد مرتبط می شود تا ما بتوانیم از ظرفیت قطر برای صادرات کالاهایمان به کشورهای دیگر استفاده کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: کشور قطر تعرفه صادرات مجدد را برای تجار ایرانی به شدت کاهش داده و تخفیف قابل توجهی را در نظر گرفته است. ضمن اینکه ما می‌توانیم از این ظرفیت برای واردات کالاهای مورد نیاز استفاده کنیم.
انتهای پیام/
قطر در ایام جام جهانی از ایران مواد غذایی می‌خرد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار