وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

خروج از بنگاه‌داری و گرایش به سهام‌داری ضروری است

1401/08/25 - 12:48 - کد خبر: 80676 نسخه چاپی

نصر: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر خروج از بنگاه‌داری و گرایش به سهام‌داری تأکید کرد و گفت: شورای‌عالی حقوقی قوی باید تشکیل تا مشکلات حقوقی شرکت‌ها رفع‌ورجوع شود.

به گزارش نصر، «سید صولت مرتضوی» در دیدار و گفت‌وگوی سه ساعته با دست‌اندرکاران صنعت فولاد در بنگاه‌های اقتصادی تابعه، یکی از مشکلات اساسی این صنعت را عدم سرمایه‌گذاری برشمرد و بر توجه ویژه به موضوع توسعه و سرمایه‌گذاری تأکید کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا زمانی که سرمایه‌گذاری انجام نشود توسعه نیز نخواهیم داشت و صنعت فولاد نیز دچار فرسودگی و عدم به‌روزرسانی می‌شود.
مرتضوی تصریح کرد: به دلایل مختلف، سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش نداریم؛ بنابراین باید «بسته سرمایه‌گذاری» در حوزه‌های مختلف از جمله فولاد، نفت و پتروشیمی تعریف شود.
وی پراکندگی تصمیم‌گیری در این صنعت را یکی دیگر از چالش‌ها دانست و تأکید کرد: در این صنعت همانند نخ تسبیح باید وحدت وجود داشته باشد و کار را به دست افراد دارای اهلیت سپرد و گفتمان مشترک تعریف کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کوچک‌سازی ساختار اظهار کرد: کوچک‌سازی با ادغام شرکت‌های کوچک ضرورت دارد.
مرتضوی «نظارت میدانی» از پروژه‌ها را ضروری دانست و تأکید کرد: مدیران باید در جریان روند کار پروژه‌ها در منطقه باشند و از مدیران پروازی استفاده نشود.
وی پیگیری مباحث حقوقی را ضروری دانست و گفت: شورای‌عالی حقوقی قوی باید تشکیل تا مشکلات حقوقی شرکت‌ها رفع‌ورجوع شود.
وزیر تعاون بر افزایش بهره‌وری و مولدسازی تأکید و تصریح کرد: شرکت‌های زیان‌ده و اضافه باید فروخته و تبدیل به سرمایه شوند.
مرتضوی ضمن اشاره به کاهش هزینه‌های اضافه، گفت: مدیر هماهنگ‌کننده در استان‌ها باید حضور داشته باشد و امور را از نزدیک پیگیری کند.

ایجاد هلدینگ‌های تخصصی در تکمیل زنجیره مدل‌های طراحی‌شده
احمد خانی نوذری معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست یکی از سیاست‌های این وزارتخانه را ایجاد هلدینگ‌های تخصصی در تکمیل زنجیره ارزش محصولات عنوان کرد.
وی افزود: در هفته‌های گذشته نشست‌های زنجیره‌ای اقتصادی و تخصصی با محورهای مختلفی از جمله دارو، پتروشیمی و فولاد با حضور وزیر کار برگزار شده و این نشست‌ها ادامه خواهد داشت.
علیرضا عسگریان، دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: ما باید یک برنامه یک‌ساله با تعیین میزان مداخله و نقش وزارتخانه و صندوق‌ها داشته باشیم تا خروجی این نشست‌ها مشخص و همین موضوع باعث هماهنگی درون‌گروهی و ایجاد برنامه واحد شود.
در ابتدای این نشست مدیران برخی شرکت‌های صنعت فولاد به تشریح عملکرد و چالش‌های موجود پرداختند.
انتهای پیام/
خروج از بنگاه‌داری و گرایش به سهام‌داری ضروری است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار