خبر/

"ناکاسونه " نخست‌وزیر اسطوره‌ای ژاپن درگذشت

1398/09/08 - 11:52 - کد خبر: 7982 نسخه چاپی

نصر: «یاسوهیرو ناکاسونه» نخست‌وزیر پیشین ژاپن و سیاستمدار اسطوره‌ای ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، در سن 101 سالگی درگذشت.

به گزارش نصر به نقل از  آسوشیتدپرس، ناکاسونه که پیرترین رهبر پیشین در جهان و پیرترین نخست‌وزیر پیشین در ژاپن بود، در جنگ جهانی دوم به عنوان افسر نیروی دریایی خدمت کرد و در سال‌های پس از جنگ به نخست‌وزیری رسید.

ناکاسونه در سال 1947 در سن 28 سالگی به عنوان جوان‌ترین عضو پارلمان وارد نهاد قانونگذاری ژاپن شد و بیش از 50 سال نمایندگی را در کارنامه خود ثبت کرد.

او به عنوان یک مخالف سرسخت اشغالگری آمریکا که از 1947 تا 1952 طول کشید، وارد عرصه سیاست شد، اما از سال 1982 تا 1987 که نخست‌وزیر ژاپن بود، روابط خوبی با ایالات متحده داشت و به دوستی با رونالد ریگان مشهور شد.

ناکاسونه در دوره نخست‌وزیری خود، بودجه نظامی ژاپن را افزایش داد، برای بازنگری در قانون اساسی صلح‌محور که توسط آمریکا نوشته شده بود تلاش کرد و به خاطر اظهارات میهن‌پرستانه گستاخانه‌ای که داشت تحت انتقاد قرار گرفت.

وی در دهه 1950 از نیروهای سیاسی فعال در حمایت از ساخت رآکتورهای هسته‌ای بود که کمک شایانی به رشد اقتصاد جنگ‌زده ژاپن کرد، هر چند این سیاست به دنبال حادثه اتمی نیروگاه هسته ای فوکوشیما پس از سونامی سال 2011 مورد بازنگری واقع شد.

او به شدت خواستار بازنگری در قانون اساسی ژاپن و تغییر اصل 9 آن بود که استفاده از جنگ را به عنوان یک حق حاکمیت ملی از این کشور سلب و حق داشتن نیروهای مسلح را نیز از آن نفی می‌کند. وی در سال‌های اخیر نیز تلاش زیادی برای این هدف کرد.

ناکاسونه اولین نخست‌وزیر ژاپن بود که به کره جنوبی که خاطرات تلخی از استعمار ژاپن از سال 1910 تا 1945 دارد، سفر کرد.

ناکاسونه همچنین اولین نخست‌وزیر پس از جنگ ژاپن بود که به صورت رسمی از  معبد یاسوکونی که  آرامگاه کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم از جمله برخی از  سیاستمداران ارشد ژاپنی متهم به جنایت جنگی است، بازدید کرد.

انتهای پیام/

نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار