بورل:

اتحادیه اروپا باید همکاری استراتژیکش را با آسیای میانه افزایش دهد

1401/08/13 - 17:51 - کد خبر: 79569 نسخه چاپی

نصر: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) گفت، اتحادیه اروپا باید همکاری خود را با کشورهای آسیای میانه از نقطه نظر استراتژیک افزایش دهد.

به گزارش نصر، جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست وزرای خارجی کشورهای گروه هفت در آلمان گفت: کشورهای آسیای میانه محوری بین اروپا و آسیا هستند، به همین دلیل آنها از نظر استراتژیک اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.
وی ادامه داد: این کشورها به دنبال تنوع بخشیدن به سیاست خارجی خود هستند، آنها دیگر جمهوری‌های شوروی نیستند و از روسیه می‌خواهند که به استقلال آنها احترام بگذارد. ما باید روابط را با آنها افزایش دهیم.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با بیان اینکه قصد دارد در کنفرانس اتصال اتحادیه اروپا به آسیای مرکزی که قرار است در ۱۸ نوامبر در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود، شرکت کند، افزود: این رویداد فرصتی عالی برای تقویت پیوندها و مشارکت ما خواهد بود.
انتظار می‌رود که در کنار بورل، شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان و دیگر رهبران کشورهای آسیای میانه در این کنفرانس شرکت کنند.
این مقام‌ها در مورد مشارکت منطقه‌ای و اقدامات مختلف برای تقویت همکاری بین اتحادیه اروپا و آسیای میانه که در استراتژی ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا در منطقه تعیین شد، گفت‌وگو خواهند داشت.
انتهای پیام/
اتحادیه اروپا باید همکاری استراتژیکش را با آسیای میانه افزایش دهد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار