گزارش سازمان جهانی بهداشت خبر داد؛

شیوع گسترده بیماری‌های عفونی در افغانستان

1401/08/08 - 12:18 - کد خبر: 79063 نسخه چاپی

نصر: سازمان جهانی بهداشت در گزارشی از مرگ بیش از ۴۵۰ نفر در افغانستان به دلیل شیوع بیماری عفونی همچون سرخک و عفونت گوارشی در این کشور خبر داد.

به گزارش نصر، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که روز جمعه ۲۸ اکتبر منتشر شده است ۳۷۸ نفر طی ۱۰ ماه گذشته براثر سرخک جان باختند و در ماه جاری نیز ۷۶ نفر دیگر بر اثر عفونت گوارشی جان خود را از دست دادند.  
در گزارش جدید این سازمان همچنین گفته شده افغانستان همچنان و همزمان با ویروس کرونا، تب کنگو، سیاه سرفه، مالاریا، سرخک و عفونت های گوارشی مواجه است که منجر به جان باختن افراد می شود.  
سازمان جهانی بهداشت همچنین تائید کرده است که ۷۱ هزار و ۹۰ مورد قطعی ابتلا به سرخک از ژانویه تا ۲۲ اکتبر سال جاری ثبت شده و در این میان ۳۷۸ نفر نیز جان خود را از دست دادند و کودکان اکثریت قربانیان را تشکیل می دهند.  
براساس این گزارش این بیماری تمامی ولایت های افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است اما در این میان ولایت های بدخشان، کابل، ننگرهار، قندوز، هلمند، تخار و هرات آسیب پذیرترین مناطق بودند.  
بیماری دیگری که در گزارش سازمان جهانی بهداشت به آن اشاره شده عفونت گوارشی بوده است که منجر به از دست دادن آب بدن می شود. براساس این گزارش ۲۰۴ هزار و ۱۱۶ نفر از ماه مه سال جاری میلادی  به عفونت گوارشی مبتلا شدند که ۷۶ نفر در این میان جان خود را از دست دادند. کودکان زیر ۵ سال ۵۴.۹ درصد مبتلایان   و ۸۰ درصد مرگ و میر را تشکیل می دهند.  
بسیاری از مردم افغانستان به دلیل بحران اقتصادی در این کشور با به قدرت رسیدن طالبان، شغل خود را از دست دادند  که منجر به افزایش بیکاری شده است و بر روی زندگی مردم تاثیر بسیاری گذاشته است. علاوه بر آن خشکسالی نیز موجب بدتر شدن اوضاع بهداشت و امنیت غذایی شده است.  
به هرحال نگرانی هایی درباره افزایش شمار مرگ و میر بر اثر بیماری های عفونی به ویژه در میان کودکان وجود دارد.
انتهای پیام/
شیوع گسترده بیماری‌های عفونی در افغانستان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار