معاون استاندار آذربایجان‌شرقی:

خام فروشی معضل جدی کشاورزی شهرستان مراغه است

1401/08/05 - 13:45 - کد خبر: 78854 نسخه چاپی

نصر: معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه گفت: خام فروش معضل جدی بخش کشاورزی شهرستان مراغه است.

به گزارش نصر، داود اسدیان روز پنج شنبه در جشنواره برداشت سیب مراغه با اشاره به نامگذ اری سال توسط مقام معظم رهبری که سال تولید اشتغال و دانش بنیان نامگذاری شده است افزود: مفهوم دانش بنیان یعنی برداشت ۱۰۰ تن در هکتار سیب به جای ۲۰ تن در هکتار، یعنی افزایش ظرفیت، یعنی فاصله از روش‌های سنتی.
وی با تاکید بر بحران آب ادامه داد: سفره‌های زیرزمینی روز به روز در حال کاهش است چرا که اگر در گذشته با حفر ۸۰ متر به آب‌های زیرزمینی دستیابی داشتیم اکنون با حفر ۱۲۰ متر چاه به این دست می‌یابیم و این محدودیت ظرفیت آب ما را اجبار می‌کند تا در آبیاری باغات صرفه جویی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه نشست‌های برگزاری شده باید رویکرد علمی داشته باشد افزود: این نشست‌ها باید جنبه مسئله محور داشته باشند و پس از اتمام آن اهداف اصلی به فراموشی سپرده نشود و در کنار آن باید مسائل کشت داشت برداشت بحث صادرات بحث ذخیره سازی بحث ارزش افزوده و سایر مسئله‌هایی که در زیر مجموعه این حوزه هستند در اولویت قرار داده شده و آسیب شناسی و ظرفیت شناسی آن صورت بگیرد و افزون بر آن جشنواره‌های برگزاری شده باید مسبب حل مشکلات شوند و مسئولینی که متولی امر هستند در جلسات حضور داشته مطالبه گری داشته باشد.
وی ظرفیت‌های حوزه گردشگری و کشاورزی را قابل توجه دانست و ادامه داد: سرسبد آورده ما در بحث کشاورزی میوه سیب می‌باشد که در سالهای مختلف مقدار برداشت‌های متفاوتی را از قبیل ۲۷۰ هزار تن در سال و یا ۳۰۰ هزار تن در سال در پی دارد.
وی خام فروشی را یکی از معضلات جدی شهرستان مراغه اظهار کرد و ادامه داد: سیب مراغه نباید در شهرستان‌های دیگر به صورت فله‌ای بسته بندی شده و به نام آنها به کشورهای دیگر صادر شود چرا که کشاورزان مراغه‌ای در طول سال زحمات زیادی را متحمل شده اند.
انتهای پیام/
خام فروشی معضل جدی کشاورزی شهرستان مراغه است نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار