خبر/

بررسی نحوه عملیاتی سازی تفاهم نامه های همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه های ترکیه

1401/07/30 - 10:21 - کد خبر: 78335 نسخه چاپی

نصر: رئیس دانشگاه تبریز با حضور در کشور ترکیه و در ملاقات با روسای دانشگاههای حاجت تپه  و غازی آنکارا راهکارهای تحقق تفاهم نامه منعقده بین دانشگاه تبریز و دانشگاههای حاجت تپه و غازی مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش نصر،  نصراله زاده رئیس دانشگاه تبریزدر ملاقات با رئیس دانشگاه حاجت تپه آنکارا ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه بین دو دانشگاه معتبر دو کشور برادر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، ملاقات حضوری با رییس دانشگاه حاجت تپه را در راستای پیگیری تحقق مفاد تفاهم نامه بسیار مهم عنوان کرد.
وی در ادامه ضمن معرفی توانمندی ها و حضور پررنگ دانشگاه تبریز در نظام های رتبه بندی بین المللی گفت: ایجاد دوره های  مشترک آموزشی، حمایت از فرصتهای مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری، فراخوان طرحهای مشترک پژوهشی، برگزاری دوره های تابستانی تخصصی مشترک برای دانشجویان منتخب دانشگاهها، تعامل دوسویه پردیسهای فناوری دانشگاه ها و ... می تواند زمینه همکاری مشترک باشد.
دکترمهمت جاهد گوران رییس دانشگاه حاجت تپه نیزدر این ملاقات که با حضور دکتر مقصود سلیمانپور رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه برگزار شد، گفت: دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های جامع و برتر ایران است و رتبه آن در سطح جهان و منطقه بسیار مطلوب است و از این رو ما خواهان توسعه همکاری های بیشتر با این دانشگاه هستیم.
 وی در ادامه ضمن معرفی دانشگاه حاجت تپه آن را دانشگاهی جوان با قدمت ۵۵ سال و جزو ۵ دانشگاه برتر کشور ترکیه عنوان کرد و افزود: پیگیری و کیفیت بخشی به فعالیت ها و برنامه های آموزشی و پژوهشی با کیفیت از جمله برنامه های این دانشگاه است.
وی وجود رشته های متعدد فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و  علوم پایه در کنار بیمارستانهای تخصصی و رشته پزشکی را از قابلیت های منحصربه فرد این دانشگاه عنوان کرد و گفت: حضور بیش از پنجاه هزار دانشجو  و بیش از پانصد رشته تحصیلی در مقاطع مختلف و اهمیت ویژه به همکاریهای علمی بین المللی در برنامه ریزیهای دانشگاه از جمله دیگر ظرفیت های این دانشگاه می باشد.
دکتر گوران کسب رتبه ۲۷۸ جهانی در رشته پزشکی رتبه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ در دندانپزشکی و ۲۰۰ تا ۳۰۰ در علوم تربیتی را از دیگر افتخارات دانشگاه حاجت  تپه برشمرد و یادآور شد: در این دانشگاه بیش از ۷۰۰ شرکت در تکنوپارک فعالیت می کنند.
وی در خاتمه دانشگاه تبریز را دانشگاهی بسیار با کیفیت و قدمت زیاد دانست و خواستار همکاری در زمینه برگزاری رویدادهای مشترک آموزشی و پژوهشی و تشکیل تیمی جهت پیگیری تحقق مفاد تفاهم نامه منعقده شد.
بحث در خصوص جزییات نحوه برگزاری دوره های آموزشی مشترک و تعیین موضوعات و رشته های مشخص جهت شروع این دوره ها و تعیین موضوعات پژوهشی مشترک  مساله محور اجتماعی همانند بحران محیط زیست از دیگر محورهای مورد بحث در این جلسه بود.
دکتر نصراله زاده همچنین در ملاقات با رییس دانشگاه غازی آنکارا ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این دانشگاه، دانشگاه غازی را با قدمت قریب صدسال یکی از پایه های آموزش عالی در کشور ترکیه دانست.
 این ملاقات رییس دانشگاه تبریز که در پاسخ به سفر رئیس دانشگاه غازی اقای دکتر موسی ییلدیز در ماه خرداد به دانشگاه تبریز انجام گرفت روی نحوه اجرای دوره های آموزشی مشترک و شناسایی موانع و راهکارهای قانونی  به منظور غلبه برآنها بحث و تبادل نظر شد.
اعزام تیم تخصصی جهت بررسی دقیق این موضوع به دانشگاه های طرفین از دیگر موارد مورد بحث در این جلسه بود. در این ملاقات همچنین از دانشکده مهندسی دانشگاه غازی و امکانات آن بازدید بعمل آمد.
انتهای پیام/
بررسی نحوه عملیاتی سازی تفاهم نامه های همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه های ترکیه نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار