معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور؛

۲۰ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده کشور زندگی می‌کنند

1398/09/05 - 14:45 - کد خبر: 7696 نسخه چاپی

نصر: معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: هم‌اکنون ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده در قالب دو هزار و ۷۰۰ محله در کشور وجود دارد که بالغ بر پنج میلیون واحد مسکونی و یا خانوار به تعداد ۲۰ میلیون نفر جمعیت در آن زندگی می‌کنند.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، سید محمد پژمان امروز در حاشیه بازدید از مناطق شامل طرح بازآفرینی شهری زنجان در جمع خبرنگاران افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده مقرر بود که تعدادی از پروژه‌های بازآفرینی طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به اتمام برسد که بخشی از آن تا پایان امسال و بخشی دیگر سال آینده به اتمام می رسد.

به گفته این مسؤول، تا پایان سال آینده تمامی پروژه های بازآفرینی شهری در اختیار مردم برای استفاده قرار خواهد گرفت و تابلوی دقیقی از وضعیت آنها به لحاظ کمی و کیفی استخراج خواهد شد که این مهم به پیشبرد کارها کمک می کند.

وی اضافه کرد: برای ساماندهی و شتاب دهی به اجرای پروژه های بافت های فرسوده باید اقداماتی انجام بگیرد چرا که نوسازی آنها سال های زیادی طول می کشد و ناپایداری واحدها در مناطق فرسوده مخاطراتی را برای ساکنان آنان در مواقع حوادث مختلف از جمله زلزله دارد.

این مسئول ادامه داد: زندگی مردم در بافت های فرسوده شرایط نامناسبی را ایجاد کرده است و جمعیت ساکن در این مناطق از کمترین خدمات رفاهی برخوردار هستند و علاوه بر آن بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز در این مناطق به وقوع می پیوندد که بر نگرانی‌ها می افزاید.

وی اظهار داشت: شتاب بخشی کارها در بافت های فرسوده صرفا توسط دولت با توجه به منابع محدود آن امکان پذیر نیست و بهره گیری از ظرفیت های شهری و سرمایه گذاران با تعامل و همفکری در مناطق مختلف کشور می تواند به پیشبرد امور و فعالیت ها کمک بسزایی داشته باشند.

پژمان افزود: پروسه طولانی مدت برای به سرانجام رساندن پروژه های مربوط به بافت فرسوده کاری را از پیش نمی برد و  متاسفانه ظرفیت های موجود  در شهرها چندان جدی گرفته نمی شود و بسیاری تصور می کنند که توان تکمیل آنها در مقیاس ملی است.

وی اضافه کرد: بسیاری بر این باورند که همه گره های این حوزه با پول نفت برطرف می شود، در حالی که این اعتقاد نادرست است و در این میان رسانه های جمعی با آگاهی رسانی مانع از تبدیل پروژه های محلی به ملی شوند، چرا که هر کدام راهکارهای خود را دارد.

 

 دو هزار پروژه بازآفرینی کشور در دست اجراست

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری  ایران ادامه داد: در زمان حاضر دو هزار پروژه بازآفرینی شهری برای رفع کمبودهای زیرساختی در دست اجراست که بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری شده است.

پژمان با اشاره به وجود آثار میراث فرهنگی در مناطق بافت فرسوده نیز گفت: به تازگی نشست ها و تفاهم نامه هایی با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور انجام و همکاری های بین بخشی در این خصوص افزایش یافته است که در بافت های تاریخی، بنا و بافت تاریخی شناسنامه و هویت شهری محسوب می شوند.

این مسئول ادامه داد: هر چند در راهکار احیای و نوسازی این بافت های تاریخی اختلافاتی وجود دارد و اما امکان احیا با حفظ کالبدی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای این پروژه ها باید سازگاری ایجاد شود، اظهار داشت: در این میان بازآفرینی شهری آمادگی تعدیل سیاست ها را دارد و باید محدوده های مشترک تاریخی، مطالعه و به اقتضا و به ازای هر پلاک اقدامات پیشنهادی انجام شود.

انتهای پیام/

۲۰ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده کشور زندگی می‌کنند نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار