مدیرکل پایگاه‌های میراث جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

سامانه گرمایش بازار تاریخی تبریز نیازمند بررسی‌های زمان‌بر است

1401/06/28 - 16:04 - کد خبر: 75366 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل پایگاه‌های میراث جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه مهندسی ارزش روش لازم برای مدیریت موضوع گرمایشی بازار تبریز است، گفت: سامانه گرمایشی این مکان تاریخی نیازمند بررسی‌های عمیق و زمان بر است.

به گزارش نصر، رضا سامه روز دوشنبه در جلسه بررسی طرح جامع مدیریت بازار جهانی تبریز با محوریت سیستم گرمایشی، افزود: سنجش میزان گرمایش تولید شده، میزان هزینه کرد و رفاه ایجاد شده، رفتار سنجی بازار در نوع سیستم اعمالی گرمایشی از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.
وی اظهار داشت: بعد از اقدامات مزبور تا بعد از یک سال تجربه و نگاه سیستمی، می توان به نتیجه منطقی رسید تا بتوان عملیات را ضمن در جریان گذاشتن نمایندگان و بازاریان به‌صورت مدیریت‌ شده، اجرایی شود.
سامه با تاکید بر اینکه نحوه سیستم گرمایش باید در پرونده ثبت جهانی بازار تبریز مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: در این زمینه باید پرونده ثبت جهانی بازار تبریز بار دیگر برای بررسی نحوه اشاره به سیستم گرمایشی آن مورد بررسی قرار بگیرد و  همچنین باید در پلان مدیریت بازار تبریز به تدابیری که در ارتباط با این موضوع در نظر گرفته‌ شده، توجه ویژه شود.
وی ادامه داد: مسئله گرمایش بازار تبریز نباید در مدت کوتاه به اجرای اقدامات بیانجامد، چرا که قبل از اجرای هرگونه اقدام باید چندین روش توسط مشاور ذی‌صلاح در نظر گرفته و در چند نقطه بازار به‌عنوان پایلوت اجرا شود تا نکات مهم مورد ارزیابی قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، مجموعه مسقف بازار تبریز با یک کیلومتر مربع وسعت در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
این بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود پنج هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.
انتهای پیام/
سامانه گرمایش بازار تاریخی تبریز نیازمند بررسی‌های زمان‌بر است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار