معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:

لزوم حذف کامل یک گاز مخرب لایه ازن در ایران تا سال ۲۰۳۰

1401/06/23 - 13:16 - کد خبر: 74939 نسخه چاپی

نصر: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر حذف کامل مواد مخرب هیدروکلروفلوروکربن ها در ایران تا سال ۲۰۳۰ برای حفاظت از لایه ازن تاکید کرد.

به گزارش نصر، ایرج حشمتی در در مراسم گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازن که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای پروتکل مونترال در ایجاد همکاری و همراهی کشورهای مختلف با هدف حذف تدریجی مواد مخرب لایه ازن اظهار کرد: هم اینک این پروتکل، فعالیت‌ها و اهداف وسیع‌تری از جمله کند کردن روند تغییرات آب و هوایی را در پیش گرفته است.
وی اصلاحیه کیگالی را فرصتی برای بهبود بهره‌وری انرژی در بخش سرمایش و استفاده از فناوری‌های جدید دانست و افزود: پروتکل مونترال از طریق اصلاحیه کیگالی موجب کاهش مصرف هیدروفلوروکربن ها می شود که این امر، کند شدن روند گرمایش جهانی کره زمین را در پی دارد.
به گفته حشمتی، تاکنون ۱۲۴ کشور جهان به عضویت این اصلاحیه درآمده‌اند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار امسال روز جهانی ازن با عنوان «همکاری جهانی برای حفاظت از زندگی روی زمین» تصریح کرد: پیروی از این شعار یادآور این اصل مهم است که باید عزممان را برای سلامتی بشر و کلیه موجودات روی زمین جزم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز پس از گذشته افزون بر سه دهه از تصویب عضویت ایران در کنوانسیون وین و پروتکل مونترال در مجلس شورای اسلامی، مصرف بخش عمده‌ای از مواد مخرب لایه اوزن به میزان حدود ۹۸۰۰ تن در ۱۳۷۸ واحد تولیدی و خدماتی حذف شده است.
حشمتی در ادامه  اظهارکرد: با اجرای مرحله دوم حذف هیدروکلروفلوروکربن‌ها در ایران و انتقال فناوری به واحدهای تولیدی در جهت حذف کامل این مواد مخرب لایه ازن تا سال ۲۰۳۰ گام بر می‌داریم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تشکر از همکاری دستگاه‌های مختلف عضو کمیته ملی ازن گفت: تاکنون چندین موافقتنامه همکاری با دستگاه‌های مختلف اجرایی امضا کرده‌ایم که بستر لازم برای اجرای پروتکل مونترال را فراهم می‌کند.
انتهای پیام/
 لزوم حذف کامل یک گاز مخرب لایه ازن در ایران تا سال ۲۰۳۰ خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار