سخنگوی گمرک خبر داد:

رشد ۳۱ درصدی تجارت با اعضای شانگهای در پنج ماهه نخست امسال

1401/06/19 - 12:04 - کد خبر: 74419 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی گمرک گفت: ارزش تجارت ایران با اعضای سازمان همکاری شانگهای در پنج ماه نخست سال1401، بیش از ۱۷ میلیارد دلار بوده، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 31 درصد افزایش داشت.

به گزارش نصر، سخنگوی گمرک گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان مرداد، ۲۱ میلیون و ۴۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۵۶ میلیون دلار بین ایران و ۱۱ کشور عضو سازمان همکاری شانگهای تبادل شد که این میزان ۳۱ درصد بیشتر از ۵ ماهه نخست سال قبل بوده است.
لطیفی افزود: سهم صادرات کالای ایرانی به کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، ۱۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بود، که با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده است. واردات از این کشور‌ها نیز در این مدت، با رشد ۶۸ درصدی به ۴ میلیون و ۳۴ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۹۷۸ میلیون دلار رسیده است.
وی در خصوص میزان صادرات به هر یک از اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با خرید ۶ میلیارد و ۷۲۲ میلیون دلار (رشد ۱۴ درصدی)، هند با ۷۲۹ میلیون دلار (رشد ۲۰ درصدی)، افغانستان با ۶۴۱ میلیون دلار (کاهش ۲۵ درصدی)، پاکستان با ۴۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۳ درصدی) و روسیه با ۲۹۱ میلیون دلار (رشد ۳۲ درصدی) در رتبه‌های اول تا پنجم مقاصد صادراتی ایران به اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.
سخنگوی گمرک افزود: بعد از روسیه، ازبکستان با خرید ۸۸ میلیون دلار، قزاقستان با ۶۱.۲ میلیون دلار، تاجیکستان با ۴۵.۶ میلیون دلار، قرقیزستان با ۱۸.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۷.۲ میلیون دلار و مغولستان با ۱۵۶ هزار دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم قرار دارند.
لطیفی در خصوص میزان واردات از کشور‌های عضو شانگهای توضیح داد: چین با فروش ۵ میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار (رشد ۵۳ درصدی)، هند با یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار (رشد ۱۴۲ درصدی)، روسیه با ۷۱۵ میلیون دلار (رشد ۵۰ درصدی)، پاکستان با ۴۲۹.۳ میلیون دلار (رشد ۳۷۵ درصدی) و قزاقستان با ۷۸.۴ میلیون دلار (رشد ۱۷۴ درصدی)، پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگ‌های در این پنج ماه بودند.
وی افزود: ازبکستان با فروش ۳۲.۵ میلیون دلار، تاجیکستان با ۲۶.۲ میلیون دلار، افغانستان با ۱۰.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۳.۹ میلیون دلار، قرقیزستان با ۲.۷ میلیون دلار و مغولستان با ۱.۳ میلیون دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم فروش کالا‌های مورد نیاز به کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگ‌های قرار دارند.
انتهای پیام/
رشد ۳۱ درصدی تجارت با اعضای شانگهای در پنج ماهه نخست امسال نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار