گزارش/

هزینه‌هایی که به سنت حسنه‌ تبدیل می‌شوند

1401/06/16 - 15:26 - کد خبر: 74214 نسخه چاپی

نصر: این روزها برخی از افراد به خاطر چشم هم چشمی برای برگزاری مجالس لاکچری ختم، میلیون‌ها پول خرج می‌کنند تا تجربه‌ی یک وداع به یادمانی و باکلاس برای میهمانان خود در مجلس ختم به ارمغان آورند.

به گزارش نصر، صرف هزینه‌های سنگین تالار برای پذیرایی از میهمانان کم نبود که به تازگی بدعت غلط برگزاری ختم‌های لاکچری با دف و نی نوازی نیز به آن اضافه شده است، به طوریکه با یک جستجوی ساده در فضای مجازی، می‌توانیم شاهد پخش کلیپ‌های تبلیغی برای برگزاری مراسمات ختم همراه با نی نوازی، دف و خواننده باشیم.
حال آنکه در کنار این فرهنگ غلط و تحمیل هزینه‌های گزاف برای برگزاری مجالس ختم به مصیبت دیدگان عزیز از دست رفته، چندسالی می‌شود سنت حسنه‌ای توسط مردم خیر تبریز برای آزادی زندانیان به راه افتاده است، خانواده‌های متوفی شهر اولین‌ها در اقدامی خیرخواهانه در حد وسع خود هزینه‌ی برپایی ضیافت، کارت دعوت، تاج گل و غیره را صرف آزادی زندانیان جرایم غیرعمد می‌کنند تا خانواده‌ای را از بی سرپرستی رهایی بخشند.
این حرکت در سایر استان‌ها نیز با الهام گرفتن از مردم آذربایجان شرقی به فرهنگ و سنت نیک تبدیل شده است،چرا که بسیاری از خانواده‌های متوفی بر این باورند؛ با حذف تشریفات علاوه بربازگرداندن سرپرست خانواده‌ای به کانون گرم خانواده‌، دعای خیر زندانیان آزاد شده نثار روح عزیزان از دست رفته‌شان  می‌شود.
یکی از خیرین که هزینه‌ی مراسم ترحیم پدر خود را صرف آزادی یک زندانی جرایم غیرعمد کرده است، به ایسنا، می‌گوید: مرحوم پدرم فردی خیر بود و همواره در کارهای خیرانه، پیشقدم می‌شد ما نیز برای احسان در حق پدرمان به ستاد دیه مراجعه کرده و هزینه‌ی آزادی یک زندانی از بند را پرداخت کردیم، امیدواریم این اقدام بیش از پیش در بین خانواده‌های استان فرهنگ سازی شود.
وی ادامه می‌دهد: زندانیان جرایم غیرعمد بطور ناخواسته پشت میله‌های زندان قرار می‌گیرند، این اتفاق ممکن است برای همه پیش بیاید، از این رو باید دست این افراد را در این شرایط سخت بگیریم.
خانواده‌ی دیگر خیر، خانواده‌ای از شهدای مدافع سلامت بوده که به خاطر احسان در حق شهید مدافع سلامت، هزینه ضیافت این عزیز را صرف آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کرده‌اند.
یکی از اعضای این خانواده با تاکید بر ضرورت حذف و زائد شمردن هزینه‌های اضافی برپایی مراسم ختم، به ایسنا توضیح می‌دهد: معتقدم صرف هزینه‌ای که برای برپایی ضیافت ترحیم عزیز از دست رفته‌مان می‌شود هزینه‌ای اضافی است و معتقدم این هزینه باید صرف اقدام ضروری شود از این رو آزادی زندانی که خانواده اش چشم انتظار است، برای ما ارزش معنوی والاتری به همراه دارد.
یکی از زندانیان غیرعمد که ۵۴ ساله است و به  تازگی از زندان اهر به جمع خانواده بازگشته است، در گفت و گو با ایسنا، اظهار می‌کند: کارگری ساده بودم که به خاطر بیکاری و بیماری همسرم مجبور به اخذ وام از بانک شدم ولی با توجه به اینکه درآمد کافی نداشتم در پرداخت بدهی ‌ام به بانک بازماندم، از سویی همسرم با بیماری خاصی دست و پنجه نرم می‌کرد و هزینه‌ی زیادی برای درمان بیماری او خرج کردیم به همین دلیل قادر به پرداخت بدهی‌هایم نبودم از پنجمین ماه امسال به خاطر بدهی ۳۴ میلیون تومانی روانه‌ی زندان شدم، اکنون بسیار خوشحالیم که خانواده‌ای چنین اقدام نیکی انجام داده و موجبات آزادی بنده‌ای را فراهم کرده‌اند.
وی با ابراز خوشحالی از فراگیر شدن این سنت خیر در شهرستان‌ها، ادامه می‌دهد: تا آخر عمر دعای گوی خانواده‌ی خیری که در جهت آزادی بنده‌ای تلاش می‌کنند، خواهیم بود.
یکی دیگر از زندانیان که راننده‌ی تاکسی و متولد ۱۳۳۹ است، به تازگی از زندان رهایی یافته است در خصوص گرفتاری خود در بند، به ایسنا، توضیح می‌دهد: از دومین ماه امسال به خاطر بدهی ۱۶۵ میلیون تومانی روانه‌ی زندان شده بودم که با قبول اعسار به تقسیط توسط مراجع قضایی مبلغ کاهش یافت و به کمک ستاد دیه از زندان آزاد شدم.
وی در خصوص علت گرفتاری خود در بند را شکست در کار ساخت و ساز اعلام می‌کند و می‌گوید: با توجه به اینکه کار با تاکسی، کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌داد از این رو با شریکم به صورت مشارکتی اقدام به سرمایه گذاری در کار ساخت و ساز کردیم ولی متاسفانه مشکلات اقتصادی و تورم‌ و عدم آشنایی به کار ساخت و ساز باعث ورشکستی‌ام در این کار شد.
وی با قدردانی از خانواده‌های خیر که سنت آزادی زندانیان را در جامعه نهادینه می‌کنند، ادامه می‌دهد: خانواده‌های متوفی با این حرکت علاوه بر اینکه خانواده‌ی افردی که ناخواسته و بی گناه در زندان اسیر شده‌اند را شاد می‌کنند بلکه رضایت خدا و دعای خیر بندگان درحق مرحومین را نیز جلب می‌کنند.

مراجعه بیش از سه هزار خانواده‌ به ستاد دیه آذربایجان شرقی 
رسول تقی پور - مدیر ستاد دیه آذبایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، طی پنج ماهه سال جاری، ۱۹۱ نفر زندانی جرایم غیر عمد در آذربایجان شرقی از بند رهایی یافته‌اند، اظهار کرد: از این تعداد ۱۸۶ نفر آقا و پنج نفر خانم بود، مبلغ کل بدهی این زندانیان ۱۴۸ میلیارد تومان بوده است که ستاد دیه‌ی استان کمک ویژه(بلاعوض) به مبلغ شش میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برای آزادی این زندانیان پرداخت کرد.
وی با اشاره به اعطای دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات توسط ستاد دیه به زندانیان جرایم غیر عمد استان، ادامه داد: همچنین ۱۳۴ میلیارد تومان از طریق پذیرش اعسار مراجع قضایی بوده است.
وی همچنین اخذ گذشت از شکات را چهار میلیارد و یکصد میلیون تومان عنوان کرد.

آزادی بیش از ۹۰۰ نفر زندانی از بابت احسان در حق مرحومین
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که نزدیک به چهار سال اخیر بیش از سه هزار وخانواده از بابت احسان در حق مرحومین خود به ستاد دیه استان مراجعه کرده‌اند، گفت: این تعداد از خانواده‌ی مرحومین از بابت احسان  به آزادی بیش از ۹۰۰ نفر زندانی کمک کرده‌اند، این حرکت خیرخواهانه برای آزادی این تعداد از زندانیان جرایم غیر عمد برای اولین بار در شهر اولین‌ها تبریز اتفاق افتاده است و مابقی استان‌ها نیز به تبعیت از آذربایجان شرقی اقدام به امر خیر کرده‌اند.
وی به نصب بنرهای اهدای نذورات مرحومین در قالب کمک به آزادی زندانیان در مساجد برای توسعه‌ی این فرهنگ خیرخواهانه اشاره کرد و گفت: تبریز، طلایه‌دار سنت حسنه صرف هزینه ضیافت متوفی به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد است، مردم خیر شهر تبریز و به ویژه خانواده‌های متوفی در این رابطه به پا خواسته و در حد وسع خود به کمک این زندانیان می‌شتابند تا خانواده‌ای بدون سرپرست، روز خود را به شب نرساند.
براساس این گزارش مردم نوع دوست و خیران می‌توانند با مراجعه به دفتر ستاد دیه استان واقع در تبریز-بلوار گلکار-خیابان ترافیک-خیابان نصر-جنب ایستگاه شماره 18 آتش نشانی کمک‌های خود را تحویل داده و یا با شماره تلفن 04133288428 جهت کسب اطلاع بیشتر تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/
هزینه‌هایی که به سنت حسنه‌ تبدیل می‌شوند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار