معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛

اتاقک اسکان موقت برای زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی تحویل شد

1398/09/03 - 11:54 - کد خبر: 7405 نسخه چاپی

نصر: معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۲۳۳ اتاقک اسکان موقت برای زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی در روستاهای شهرهای میانه و سراب تحویل شده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، عزیز الله مهدیان، روز یکشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه با تحویل این تعداد اتاقک به نیاز زلزله زدگانی که تقاضای برخورداری از اتاقک موقت داشتند، پاسخ داده شده است، افزود: پس از زلزله آذربایجان شرقی براساس ارزیابی کارشناسان این بنیاد بلافاصله برای سه هزار واحد احداثی و بیش از دو هزار واحد تعمیری برآورد خسارت شد.

وی با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز برای تجهیزات و کمک بلاعوض به منظور ساخت واحدهای مسکونی و اسکان موقت تامین شده است، اظهار داشت: تاکنون برای حدود یک هزار نفر از افرادی که تقاضای پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال اجاره بها برای اسکان موقت تا پایان کار بازسازی داشتند نیز پرداخت شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: تا پایان این هفته موضوع اسکان موقت برای تمام خانواده هایی که ساکن در منطقه هستند به وسیله اسکان در اتاقک ها یا پرداخت نقدی اجاره بها، حل می شود.

مهدیان، با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در حال آواربرداری واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده هستند، ادامه داد: هم اکنون بیش از ۸۰۰ واحد در این مناطق آواربرداری شده و حداکثر تا دو هفته آینده این عملیات تمام می شود مگر در شرایطی که خود مالک ساختمان حضور نداشته باشد و در این کار مشارکت نکند.

وی خاطرنشان کرد: شرط آواربرداری واحدهای مسکونی تخریب شده حضور صاحب واحد مسکونی در محل به منظور خارج کردن وسایل خود و مصالح قابل بازیافت برای استفاده در بازسازی واحد مسکونی است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: کار احداث واحدهای دایمی نیز شروع و تاکنون فونداسیون ۳۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله اجرا شده است و با وجود اینکه شرایط جوی موجب کندی کار می شود سعی داریم همه واحدهای تخریبی را با کمک مردم منطقه احداث کنیم.

مهدیان، با بیان اینکه مصالح مورد نیاز برای واحدهای پیش ساخته تامین شده است و سیمان رایگان، تجهیزات و آهن آلات مورد نیاز نیز به محل حمل می شود، افزود: مقدمات کار برای بازسازی سریع و اساسی فراهم شده است تا در کوتاهترین زمان این کار تمام شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود تا پایان نیمه اول سال آینده کار بازسازی واحدهای تخریبی تمام شود، اعلام کرد: در این مناطق زلزله زده سه هزار واحد مسکونی دایمی برای زلزله زدگان احداث می شود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دو هزار واحد دامی نیز در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی احداث می شود، گفت: برای زلزله زدگان وام مسکن به میزان ۴۰۰ میلیون ریال با کارمزد چهار درصد، ۱۵۰ میلیون ریال وام معیشتی، ۱۵۰ میلیون ریال وام تعمیرات و ۱۵۰ میلیون ریال نیز وام فضای دامی پرداخت می شود.

مهدیان، با تاکید بر اینکه یک خانواده زلزله زده ممکن است از کل این تسهیلات برخوردار شود، ادامه داد: ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض در بخش مسکن، ۵۰ میلیون ریال در بخش تعمیرات، ۵۰ مییلیون ریال در بخش فضای دامی و ۵۰ میلیون ریال نیز در بخش معیشتی به زلزله زدگان پرداخت می شود.   

 زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت دو و ۱۷ دقیقه و سهثانیه بامداد جمعه ۱۷ آبان حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

انتهای پیام/

اتاقک اسکان موقت برای زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی تحویل شد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار