معاون عمرانی وزیر کشور خبر داد:

انعقاد قرارداد ۹۸۰۰ دستگاه خودرو حمل و نقل عمومی با تولیدکنندگان داخلی

1401/06/14 - 14:35 - کد خبر: 73965 نسخه چاپی

نصر: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: انعقاد قرارداد ۹۸۰۰ دستگاه خودرو حمل و نقل عمومی با تولیدکنندگان داخلی موجب رونق تولید داخل و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی خواهد شد.

به گزارش نصر، مهدی جمالی نژاد روز دوشنبه در آیین رونمایی از مرحله نخست واگذاری ناوگان حمل و نقل عمومی و ماشین آلات و تجهیزات عمرانی و خدمات شهری افزود: وزارت کشور در حوزه‌های مختلف تکالیف سنگینی را در حوزه شهری و روستایی دارد و بر اساس ماده 62 قانون شهرداری‌ها، حمایت و نظارت بر این خانواده بزرگ بر عهده وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهاده شده است.
وی افزود: اکنون 1400 شهر و بیش از 600 هزار روستا و 126 هزار عضو شورایی داریم که 350 هزار همکار ما در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها وظایف و مأموریت‌های خود را انجام می دهند.
معاون وزیر کشور اظهارداشت: هدایت این خانواده با ذائقه‌های متعدد با برنامه‌های مختلف و در راستای برنامه سند تحول دولت نیاز به یک فهم عمیق و عزم بزرگ دارد که مورد توجه وزیر کشور قرار گرفته است و این امر محقق خواهد شد.
جمالی نژاد گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در ابعاد حمایت و نظارت ورود پیدا کرده و توانسته 12 لایحه، 31 آیین نامه و 595 شیوه نامه و تفاهم نامه را در حوزه‌های مختلف انجام دهد.
وی گفت: درحو زه حمایت در ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری فعالیت‌های زیادی انجام شده که نمونه آن در زمینه نرم افزاری، حمایت از اشتغال دهیاران، تاسیس دهیاران خودکفا، تهیه ضوابط ساختمانی برای دهیاری‌ها و تهیه وظایف قابل واگذاری وظایف و امور قابل واگذاری به دهیاری‌ها همچنین توسعه مدیریت در زمینه پوشش دهیاری هاست که اکنون  95 درصد از جمعیت روستایی از خدمات دهیاری‌ها استفاده می‌کنند.
معاون وزیر کشور درباره ابعاد دیگر در عرصه حمایت در زمینه نرم افزاری افزود: قانون درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بعد از 39 سال به تصویب رسید که می‌تواند منشاء تحول در این زمینه باشد همچنین تصویب قانون ارزش افزوده که موجب افزایش درآمد شهرداری‌ها خواهد شد و لایحه استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از جمله مواردی در این زمینه است.
وی گفت: لازم است در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همچنین تجهیزات ماشین آلات خدمات شهرداری از دو قرارگاه شامل قرارگاه ماشین آلات و  قرارگاه محرومیت زدایی قدردانی و تشکر کنم که موجب انعقاد قرارداد 9800 دستگاه در ناوگان حمل و نقل عمومی شدند.
جمالی نژاد افزود: قرارداد بیش از 1000 دستگاه ماشین‌آلات عمرانی منعقد شده که 644 دستگاه در این مرحله واگذار خواهد شد و اعطای تسهیلات برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده در حال پیگیری است که تا کنون 2500 1500 دستگاه دیگر نیز تا پایان سال نوسازی خواهد شد. 
تحقق 8هزارمیلیارد تومان اوراق مشارکت در حوزه حمل و نقل عمومی
وی تاکید کرد: سال گذشته  هشت هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در حوزه حمل و نقل محقق شد و امسال نیز 12 هزار میلیارد تومان خواهیم داشت.

نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور پس از 12 سال توقف
جواد توسلی مهر مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اراده دولت به ویژه وزیر کشور برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور پس از 12 سال توقف گفت: این توقف نوسازی ناوگان لطمه‌های بزرگی را در کشور به جا گذاشته اما خوشبختانه تصمیم بزرگی اتخاذ شد.
وی ادامه داد: در مدت زمان اندکی که این تولید به اجرا درآمد موجب رونق تولید و اشتغالزایی در کشور شد و منابع زیادی سالانه به دلیل فرسودگی ناوگان به هدر می‌رود.
مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل گفت:  سالانه 950 میلیون لیتر سوخت اضافه مصرف می‌شود و در هفت سال آینده 6.5 میلیارد دلار اضافه مصرف سوخت خواهد شد و این هزینه معطل تصمیمی بود که امروز عملیاتی شده است.
ماشین‌های فرسوده هشت برابر خودروهای معمولی آلودگی تولید می‌کند
توسلی مهر خاطر نشان کرد: بی تردید ماشین‌های فرسوده هشت برابر خودروهای معمولی آلودگی تولید می‌کند؛ بنابراین  نوسازی این خودروها از اهمیت بسزایی برخوردار است. با توجه به اتفاقی که افتاده شاهد اشتغالزایی بیشتر خواهیم بود به شکلی که در هشت ماه گذشته در ایران خودرو دیزل 7300 نفر در این مجموعه و شرکت‌های زیرمجموعه آن بکار گرفته شده‌اند و نسبت به سال گذشته 257 درصد رشد تولید داشته‌ایم و سهم این شرکت در بازار خودروهای مسافری کشور 81 درصد در حوزه اتوبوس و 70 درصد در حوزه ون است.
توسلی مهر گفت: اکنون تولید اتوبوس برقی و در چند ماه آینده هم تولید ون و مینی بوس را در دستور کار داریم همچنین آمادگی تولید هزار دستگاه اتوبوس برقی را داریم.
وی تاکید کرد: اکنون تولید ایران خودرو دیزل روزانه 114 دستگاه است و بدهی ما در این شرکت صفر شده است و سود ده ترین شرکت تولید خودرو در کشور هستیم و نماد خاور ایران خودرو دیزل17درصد رشد داشته است.
انتهای پیام/
انعقاد قرارداد ۹۸۰۰ دستگاه خودرو حمل و نقل عمومی با تولیدکنندگان داخلی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار