خبر/

طرح کول باکس حمل اسپرم مهندس ایرانی در جشنواره تکنوفست

1401/06/12 - 10:10 - کد خبر: 73655 نسخه چاپی

نصر: مخترع ایرانی با طرح کول باکس حمل اسپرم انسانی در جشنواره هوانوردی و فن‌آوری تکنوفست ترکیه شرکت کرد.

به گزارش نصر، محمد حاجی زاده، دانشجوی ایرانی سال آخر مهندسی پزشکی با ارائه طرح کول باکس با قابلیت کاربرد در حوزه پزشکی در جشنواره هوانوردی و فن‌آوری تکنوفست در استان سامسون ترکیه شرکت کرد.
هدف استفاده از این محفظه که در پی تحقیق و فعالیت 3 ساله این مهندس ایرانی طراحی و اجرا شده است، حمل اسپرم انسانی خواهد بود،
حاجی زاده که مدال طلای مسابقات جهانی مخترعان در سوئیس، کانادا و آمریکا را دارد، در رابطه با اختراع خود به خبرنگار آناتولی گفت: این کول باکس را به دلیل مشکلاتی که حین حمل و نقل اسپرم انسان در کشورم پیش می‌آمد، طراحی کردم.
وی ضمن اشاره به اینکه در مرحله بعد کول باکس پیاده شده و برای حمل اعضای بدن نیز مورد استفاده قرار گرفت، افزود: قبلا کول باکس‌های انتقال اسپرم و اعضای بدن الکترونیکی نبود. با این دستگاه که دمای آن مناسب دمای بدن انسان است، اسپرم برای مدت 48 ساعت قابل نگهداری خواهد بود.
این مخترع ایرانی اضافه کرد: این باکس می تواند دما را تا منفی 60 و 40 درجه حفظ کند. پرتوهای فرابنفش داخل جعبه، باکتری‌های روی اسپرم را از بین می‌برد و اثر ضد عفونی کننده دارند.
وی در پایان گفت: در حال حاضر این کول باکس در ایران، عراق و سوئیس به فروش می‌رسد، با ترکیه و کره جنوبی هم قرارداد امضا شده ست. این کول باکس نقش بسیار مهمی در پیوند اعضا ایفا می‌کند.
انتهای پیام/
طرح کول باکس حمل اسپرم مهندس ایرانی در جشنواره تکنوفست خبرگزاری آناتولی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار