سخنگوی سازمان انتقال خون؛

۹۵۷ هزار نفر خون اهدا کردند/ شاخص کم اهدای خون توسط بانوان

1401/06/08 - 12:57 - کد خبر: 73295 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: در پنج ماهه سال جاری هزار ۱۱۸ نفر به مراکز و کلینیک های اهدای سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد، ۹۵۷ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

به گزارش نصر،  عباس صداقت افزود: با احساس مسوولیت هموطنان شریف و نوع دوست و اهداکنندگان همیشه همراه سازمان انتقال خون ایران، "شاخص اهدای خون" در پنج ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۲.۸درصد رشد داشت.
وی ادامه داد: استان های خراسان شمالی، کردستان و همدان به ترتیب با ۳۵.۷، ۳۳ و ۲۹ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان های کشور در پنج ماهه ابتدای سالجاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند و با همراهی هموطنان در استان تهران نیز شاهد ۲۱.۵درصدی رشد شاخص اهدای خون در پنج ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.
صداقت خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون در پنج ماه ابتدای سالجاری، حدود یک  میلیون و ۷۰۰ هزار واحد انواع محصولات خون سالم با بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت، برای پاسخ به نیاز مراکز درمانی کشور تولید کرده است.    
وی تصریح کرد: طبق گزارش شبکه ملی خون رسانی کشور، متوسط موجودی ذخایر خون و فرآورده های خون کشور در هفته جاری، ۱۰.۲ روز و ذخایر استان تهران ۱۴.۵ روز برآورده شده است که بالاترین رقم درطی سال های گذشته است.
شاخص اهدای مستمر و باسابقه ۸۵ درصد است
 سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: "شاخص اهدای مستمر و باسابقه" که از شاخص های بسیار مهم در عرصه های بین الملل و ملی محسوب می شود و یکی از مؤلفه های تأثیرگذار در شاخص "ضریب سلامتی خون" محسوب می شود، در پنج ماهه ابتدای سالجاری حدود ۸۵ درصد برآورد شده است.
شاخص اهدای خون بانوان کم است
وی افزود:  "شاخص اهدای خون بانوان" در کشور در پنج ماهه نخست سالجاری همچنان بصورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبا حدود ۴.۴ درصد برآورد می شود. بانوان استان لرستان در پنج ماهه نخست سالجاری بیشترین مشارکت را در امر اهدای خون در بین دیگر استان های کشور با ۹ درصد مشارکت داشته اند، پس از استان لرستان، سهم اهدای بانوان استان های کردستان و خراسان شمالی در طی پنج ماهه ابتدای سالجاری بیشتر از سایر استان های کشور برآورد می شود که به ترتیب حدود ۸.۹۶ درصد و ۷.۷۴ درصد بوده است.
صداقت گفت : در پنج ماه نخست سالجاری ۱۵۱هزار نفر از اهداکنندگان خون، "اهداکننده بار اول" بودند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می شوند. اهداکنندگانی که در طی ۱۲ ماه، سابقه اهدای موفق خون را دو بار و یا بیشتر ثبت کنند به عنوان اهدای مستمر محسوب می شوند.
انتهای پیام/
۹۵۷ هزار نفر خون اهدا کردند/ شاخص کم اهدای خون توسط بانوان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار