وزیر نفت خبر داد:

توسعه هفت میدان نفتی و گازی ایران توسط شرکت‌های روسیه

1401/06/02 - 17:53 - کد خبر: 72641 نسخه چاپی

نصر: وزیر نفت با اعلام اینکه خرید و سوآپ گاز از روسیه نهایی شده و در آینده نزدیک قرارداد آن امضا می‌شود، گفت: اکنون با روسیه برای توسعه ۷ میدان نفتی و گازی قرارداد داریم که پیشرفت خوبی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد دارند و در مورد ۱۴ میدان دیگر تفاهم‌نامه و مذاکره در حال انجام است.

به گزارش نصر، جواد اوجی امروز عصر در حاشیه دیدار با «ایگور لویتین» دستیار ارشد رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه این جلسه ۲.۵ ساعت زمان برد، افزود: پیرو تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای دو کشور در حوزه انرژی و حمل و نقل ریلی مذاکراتی انجام شد.
وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل مذاکرات در زمینه احداث خط آهن رشت- آستارا و برقی کردن گرمسار- اینچه برون انجام شد که تعهدات تامین مالی توسط بانک‌های روسی انجام خواهد شد و از آنجا که دستیار ارشد رییس جمهوری روسیه اختیار تام داشتند، این پروژه‌ها به‌زودی عملیاتی می‌شود. 
وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری با شرکت‌های بزرگ روسی گفت: این موارد شامل تفاهم‌نامه و قرارداد می‌شود.
اوجی تاکید کرد: اکنون با روسیه برای توسعه ۷ میدان نفتی و گازی قرارداد داریم که پیشرفت خوبی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد دارند و در مورد ۱۴ میدان دیگر تفاهم‌نامه و مذاکره در حال انجام است.
وی افزود: همچنین خرید و سوآپ گاز از روسیه نهایی شده و در آینده نزدیک در مسکو توسط شرکت ملی گاز امضا می‌شود.
وزیر نفت با اشاره به مذاکراتی در خصوص سوآپ فراورده‌های نفتی نیز بیان کرد: ایران ظرفیت‌های زیادی در زمینه دریا، راه‌آهن و حمل و نقل زمینی برای توسعه سوآپ دارد.
اوجی گفت: با شرکت‌های توانمند روسی توافقات خوبی شده و در این جلسه تمامی موارد توافق را یکبار دیگر  رصد کردیم و چالش‌هایی که پروژه‌ها داشتند را مورد بررسی قرار دادیم.
وی اضافه کرد: ۲ ماه دیگر جلسه کمیسیون مشترک در مسکو برگزار خواهد شد و در موارد مختلف شامل انرژی، حمل و نقل، تجارت و  حتی ورزش مذاکرات ادامه خواهد داشت.
رییس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه روسیه ۵ میلیارد یورو در بحث پروژه‌ها و طرح‌های ایران تامین مالی خواهد داشت، گفت:  ۲.۵ میلیارد یورو تعیین تکلیف شده و حتی در پروژه‌های نیروگاهی در حال اجرا است. برای باقیمانده این مبلغ نیز طرح‌ها و پروژه‌ها را تعریف کردیم که قرارداد بسته خواهد شد.
اوجی با بیان اینکه هم ایران و هم روسیه ظرفیت خوبی در انرژی دارند، بیان داشت:  مجموع ذخایر نفتی و گازی روسیه بسیار بالا است در بحث انرژی دنیا تأثیرگذار هستند.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه همکاری ایران و روسیه در زمینه انرژی یک طرفه نیست و شرکت‌های ایرانی توان بالایی دارند، ادامه داد: در صنایع پتروشیمی قراردادهایی برای محصولات و کاتالیست‌ها انجام شد و صادرات کاتالیست پتروشیمی به روسیه نیز آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه عمده قراردادها و تفاهم‌نامه بالادست نفت با روسیه در خصوص توسعه میادین مشترک و در استان خوزستان است، گفت: یکی دیگر از موارد تاکید شده در امضای تفاهم‌نامه با روسیه بحث فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی است زیرا روس‌ها توانمندی خوبی دارند.
اوجی تاکید کرد: یکی دیگر از چالش‌ها تامین منابع مالی است و شرکت‌های روسی پذیرفتند در ۷ میدان عقد قرارداد شده تامین منابع مالی از سوی آنها انجام شود و در اجرا  از ظرفیت پیمانکاران ایرانی استفاده کنند.
وی در پایان گفت: تاکید آیت‌الله رییسی، رییس جمهوری ایران این است که ایران و روسیه حداکثر همکاری را در همه زمینه‌ها داشته باشند.
انتهای پیام/
توسعه هفت میدان نفتی و گازی ایران توسط شرکت‌های روسیه خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار