نظرسنجی مرکز پژوهش های مجلس/

نظر منفی 60 درصد مردم درباره اصلاح یارانه ها

1401/06/02 - 15:33 - کد خبر: 72615 نسخه چاپی

نصر: براساس نتایج نظرسنجی مرکز پژوهش های مجلس، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان نقدی اختصاص یابد.

به گزارش نصر، تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالاهای اساسی یکی از تصمیمات مهم و سخت اقتصادی طی دهه‌های اخیر بوده است. برای جبران پیامدهای اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه 1401، دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرد.
پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نهم، شاهد گران شدن اغلب کالاها بودیم و دولت نیز هنوز به قانون بودجه مبنی بر ارائه کالابرگ برای کالاهای اساسی به قیمت شهریور 1400 عمل نکرده است.
 موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس، اقدام به اجرای یک پروژه با عنوان «افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» در کل کشور کرد که خلاصه نتایج آن را به نقل از مرکز پژوهش های مجلس در ادامه می خوانید:

۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند
نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند. بالطبع خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است.
یافته‌های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالاهای اساسی از سوی خانوارها‌ نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کاهش یافته است.
بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.
گفتنی است براساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت، در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده‌اند، ۵۶.۲ درصد اظهار کرده‌اند که حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه‌های مشخصی قابل استفاده باشد، باز آن را به یارانه نقدی ترجیح می‌دهند.
انتهای پیام/
نظر منفی 60 درصد مردم درباره اصلاح یارانه ها خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار