جزیره کیش به شبکه سراسری گاز وصل شد/ ۱۰ دستاورد انتقال گاز به جزیره کیش

1401/05/31 - 16:03 - کد خبر: 72363 نسخه چاپی

نصر: دو نیروگاه جزیره کیش امروز از نعمت سوخت گاز بهره‌مند شدند و با هماهنگی و برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران، رفته رفته تمامی هتل‌ها، صنایع و منازل مسکونی در این جزیره به شبکه گاز و بهره‌مندی از نعمت گاز پایدار دست خواهند یافت.

به گزارش نصر، دقایقی پیش با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، استاندار هرمزگان، رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان صنعت نفت و گاز کشور و مسئولان محلی، پروژه انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش افتتاح شد.
طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های این جزیره با استفاده از زیرساخت‌های طرح توسعه فاز یک میدان کیش، از دی‌ماه 1397 با مسئولیت کارفرمایی شرکت نفت‌وگاز پارس آغاز و عملیات احداث خطوط لوله انتقال گاز، ایستگاه‌های مربوطه و یک رشته کابل فیبر نوری به طول کلی 127 کیلومتر به انجام رسید.
میزان سرمایه‌گذاری این طرح 350 میلیون دلار بوده که طبق اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در کمتر از یک‌سال از محل سوخت صرفه‌جویی شده، میزان سرمایه‌گذاری طرح بازمی‌گردد.

مهم‌ترین دستاوردهای انتقال گاز به جزیره کیش بدین شرح است:
اتصال جزیره کیش به شبکه پایدار گاز سراسری
تأمین انرژی پاک و پایدار
کاهش اثرات سوءزیست محیطی
صرفه‌جویی در مصرف روزانه یک‌میلیون و 400 هزار لیتر و سالانه 500 میلیون لیتر سوخت نفت‌گاز
توسعه شبکه گاز شهری، صنعتی، خدماتی، هتل‌ها و مسکونی
صرفه‌جویی و آزادسازی بیش از 7 هزار تن گاز مایع (LPG) با توسعه گازرسانی در جزیره
حذف هزینه حمل‌ونقل سوخت نفت‌گاز به زجیره بالغ بر 150 میلیارد تومان در سال
حذف هزینه حمل‌ونقل گاز مایع (LPG) به میزان 4 میلیارد تومان در سال
فراهم شدن امکان احداث جایگاه‌های CNG برای سوخت خودروها و شناورها
جلوگیری از قاچاق سوخت مایع
محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این مراسم اظهار داشت: سالیان سال بود که مردم جزیره کیش از این موضوع رنج می‌بردند که سوخت پاک گاز ارا در دسترس نداشتند؛ اما امروز با بهره‌برداری کامل از این طرح، گاز به عنوان یک سوخت پاک و پایدار به این جزیره رسیده است.
وی افزود: از جمله منافع آن، دستاورد زیست محیطی اشت و با گازرسانی به دو نیروگاه این جزیره، رونق کسب‌وکار و رفاه اجتماعی این جزیره را شاهد خواهیم بود؛ همچینن ظرفیت تولید برق و آب این جزیره با گازرسانی پایدار، افزایش خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: با گازرسانی به نیروگاه‌های جزیره کیش، روزانه بیش از یک میلیون لیتر در مصرف نفت‌گاز و سالانه حدود 7 هزار تن LPG صرفه‌جویی می‌شود و این مسئله به ظرفیت‌های صادراتی کشور افزوده خواهد کرد.
وی ادامه داد: ظرفیت این خهط، 28 میلیون مترمکعب در روز است که به تناسب میزان نیاز مصرف در جزیره، مورد استفاده قرار می گیرد.
خجسته مهر میزان درآمد ناشی از اجرای این طرح را 400 میلیون دلار در سال اعلام کرد و گفت: در کمتر از یک سال کل هزینه سرمایه گذاری این طرح که 350 میلیون دلار بوده، بازمی‌گردد.
وی افزود: دو نیروگاه امروز از نعمت سوخت گاز بهره‌مند شده‌اند و با هماهنگی و برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران، رفته رفته تمامی هتل‌ها، صنایع و منازل مسکونی در این جزیره به شبکه گاز و بهره‌مندی از نعمت گاز پایدار دست خواهند یافت و بدین صورت راه قاچاق سوخت مایع به طور کامل در این منطقه بسته خواهد شد.
انتهای پیام/
جزیره کیش به شبکه سراسری گاز وصل شد/ ۱۰ دستاورد انتقال گاز به جزیره کیش خبرگزاری تسنیم

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار