به مناسبت هفته دولت صورت می گیرد: 

افتتاح 56 طرح بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی 

1401/05/30 - 16:06 - کد خبر: 72241 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 56 طرح بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با اعتباری بالغ بر 4 هزار و 891 میلیارد و 796 میلیون ریال هم‌زمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش نصر، اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگاران با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت به ویژه شهدای جهادگر گفت: امسال شعاری که وزارت جهادکشاورزی برای هفته دولت انتخاب کرده «کشاورزی دانش‌بنیان، تولید ملی، امنیت غذایی» است.
وی اظهار کرد: طرح‌هایی که در هفته دولت امسال در بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی به بهره‌برداری می‌رسد شامل طرح‌های مهم عمرانی و تولیدی است که 24 طرح آن در زیر بخش آب‌وخاک، 13 طرح در صنایع تبدیلی، هفت طرح در باغبانی، یک طرح  در زیربخش شهرک های کشاورزی ، 9 طرح در دام و طیور و دو طرح در زیربخش امور عشایر قرار گرفته است.
وی افزود: این طرح‌ها از محل منابع عمومی و تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با ایجاد اشتغال پایدار برای یک هزار و 174 نفر و اشتغال غیرمستقیم و تثبیت اشتغال برای 5 هزار و 155 نفر در سال در استان به‌طور هم‌زمان به بهره‌برداری می‌رسد یا عملیات اجرائی آن‌ها آغاز می‌شود که تعداد خانوارهای بهره‌بردار از این طرح‌ها 3 هزار و 707 خانوار است.
فتحی با بیان اینکه طرح‌های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در صنایع تبدیلی با ظرفیت 53 هزار و 557 تن به بهره‌برداری می‌رسد افزود: ازجمله این طرح‌ها می‌توان به افتتاح و کلنگ زنی سردخانه ذخیره‌سازی مواد غذایی، کارخانه تولید و بسته‌بندی عسل، مربا و مارمالاد، تولید خوراک دام و طیور، بسته‌بندی خشکبار، بسته‌بندی انواع گوشت قرمز و سفید، کشتارگاه دام بزرگ، تولید بستنی سنتی، ذخیره‌سازی نگهداری غلات، کشتارگاه مرغ و بسته‌بندی میوه خشک اشاره کرد.
وی افزود: طرح‌ها در زیر بخش باغبانی شامل افتتاح چندین گلخانه و فاز اول یک شهرک گلخانه‌ای در شهرستان عجب شیر است. در بخش دام نیز طرح‌ها شامل افتتاح چندین افتتاح و کلنگ زنی واحد پرورش گاو شیری و بره پرواری است. در زیر بخش آب‌وخاک نیز می‌توان به احداث استخر و آبیاری بارانی، احداث و بازسازی کانال‌های آبیاری، لوله‌گذاری و انتقال آب با لوله، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و افتتاح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی اشاره کرد.
فتحی با بیان اینکه طرح‌های زیر بخش امور عشایر نیز شامل آب‌رسانی به قشلاقات و احداث آبرو است افزود: در زیر بخش طیور نیز افتتاح چندین واحد مرغداری گوشتی و پرورش بوقلمون گوشتی و پرورش غاز بومی صورت می‌گیرد. 
وی گفت: این طرح‌ها در 18 شهرستان استان شامل شهرستان‌های تبریز، مراغه، شبستر، ورزقان، اهر، خداآفرین، کلیبر، عجب‌شیر، هشترود، مرند، بناب، اسکو، هوراند، میانه، سراب، جلفا، آذرشهر و چاراویماق انجام می شود. 
وی به برخی از ابرپروژه‌های قابل‌افتتاح مهم و مؤثر در توسعه اقتصادی بخش کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: شبکه های فرعی 3 و 4 آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین واحد عمرانی 4 (لاریجان) به مساحت 3 هزار و 400 هکتار در شهرستان خداآفرین، سردخانه ذخیره‌سازی و نگهداری مواد غذایی در سردخانه با ظرفیت 3 هزار تن در مراغه، کشتارگاه دام بزرگ شرکت آذرگوشت آتروپات  با ظرفیت 7 هزار و 500 تن در شهرستان میانه، افتتاح فاز جدید شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی 3 و 4 (سیستم تحت فشار) پایاب سد آیدوغموش در شهرستان میانه ، تولید خوراک دام و طیور با ظرفیت 5 هزار و 500 تن در شهرستان عجب‌شیر، ، کارخانه تولید و بسته‌بندی عسل، مربا و مارمالاد با ظرفیت یک هزار و 60 تن در شبستر، بسته‌بندی خشکبار و بسته‌بندی انواع گوشت قرمز و سفید با ظرفیت 520 تن در شهرستان بناب و افتتاح شهرک گلخانه ای عجب شیر از جمله این طرح ها است.
انتهای پیام/
افتتاح 56 طرح بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی  نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار