دو خلبان پرواز مسافربری پیش از فرود در ارتفاع ۱۱ هزار متری خواب‌شان برد 

1401/05/28 - 21:46 - کد خبر: 72023 نسخه چاپی

نصر: دو خلبان یک پرواز مسافربری متعلق به خطوط هواپیمایی اتیوپی روز دوشنبه گذشته پیش از فرود در آدیس‌آبابا به خواب فرو رفتند. 

به گزارش نصر، بنا به گزارش‌ها پرواز شماره ۳۴۳ این شرکت هواپیمایی خارطوم، پایتخت سودان را به مقصد آدیس‌آبابا ترک کرده بود. دو خلبان این پرواز در حالی که هواپیما در ارتفاع ۱۱ هزار متری از سطح زمین به آسمان پایتخت اتیوپی رسیده بود خواب‌شان برد.
برج مراقبت پرواز فرودگاه آدیس‌آبابا در حالی که شاهد حرکت هواپیما بر فراز شهر بدون کم کردن ارتفاع بود بارها تلاش کرد تا با خلبان‌های این پرواز تماس بگیرد. 
در نهایت صدای آژیر خروج هواپیما از حالت حرکت خودکار دو خلبان را از خواب بیدار کرد. این هواپیما لحظاتی بعد و ۲۵ دقیقه پس از آنکه برای اولین بار از روی باند فرود در ارتفاع بالا عبور کرده بود در فرودگاه آدیس‌آبابا فرود آمد.
به این ترتیب به هیچ کدام از خدمه یا مسافران این پرواز آسیبی نرسید. 
تصاویر راداری ثبت شده نشان می‌دهد که این هواپیما یک بار در ارتفاع ۱۱ هزار متری و بدون کم کردن ارتفاع از روی  باند فرودگاه آدیس‌آبابا عبور کرده بود. گفته می‌شود که هر دو خلبان از «خستگی» رنج می‌بردند. 
سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری (ایکائو) وضعیت «خستگی خلبان» را یکی از عوامل موثر در خطای خلبان و تهدیدی برای امنیت هوایی می‌داند. 
خطوط هوایی اتیوپی بزرگترین شرکت هواپیمایی در قاره آفریقا محسوب می‌شود.
انتهای پیام/
دو خلبان پرواز مسافربری پیش از فرود در ارتفاع ۱۱ هزار متری خواب‌شان برد  نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار