خبر/

اولین رویداد «دمو دی» در آذربایجان شرقی برگزار شد

1401/05/27 - 14:03 - کد خبر: 71950 نسخه چاپی

نصر: اولین رویداد «دمو دی» (Demo Day) آذربایجان‌شرقی با هدف ارتباط شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان با صنایع بزرگ استان برگزار شد.

به گزارش نصر، رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی روز پنجشنبه در این رویداد گفت: پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به دنبال ایجاد اکوسیستم فناوری در استان مانند یک جنگل بارانی است به‌طوری‌که ایده‌ها و فناوری‌ها بتوانند در این اکوسیستم بدون نیاز به دخالت دولت رشد و نمو کنند.
عبدالرضا واعظی افزود: باید تفکر توسعه در مدیران و جامعه شکل بگیرد تا توسعه عملیاتی شود؛ نقش دولت در اکوسیستم فناوری و نوآوری باید تنها ریل‌گذاری و نه تصدی‌گری باشد.
وی با اشاره به‌ضرورت بهره‌مندی صنایع از محصولات فناورانه برای رفع نیازهای خود گفت: پارک‌های علم و فناوری حلقه واسط بین دانشگاه‌ها و صنایع و به‌نوعی حلقه انتهایی پژوهش‌های کاربردی هستند.
واعظی با بیان اینکه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در مرزهای دانش حرکت و محصولات با تکنولوژی بالا تولید می‌کنند، ارزش‌افزوده بالا، داشتن قابلیت صادراتی، قابلیت توسعه و ارتقا و نیز بهره مندی از مشوق‌های قانونی را از مزیت‌های اصلی سرمایه‌گذاری در محصولات دانش‌بنیان عنوان کرد.
وی تامین هزینه‌های اولیه تحقیق و توسعه و نیاز به سرمایه‌گذاری یا مشارکت در ریسک تحقیق و توسعه را از آسیب‌ها و موانع اصلی طراحی و تولید محصولات فناورانه دانست.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با اشاره به پتانسیل شهرستان آذرشهر در خصوص دارا بودن دانشگاه‌های توانمند، صنایع و شهرک‌های صنعتی در شهرستان گفت: مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان آذرشهر با همراهی مدیران شهرستان به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
فرماندار شهرستان آذرشهر نیز در این آیین بر ضرورت توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری در این شهرستان تأکید کرد.
شمسعلی محمودیان گفت: هم‌اکنون بسیاری از زیرساخت‌های لازم در شهرک صنعتی شهید سلیمی به‌عنوان بزرگ‌ترین شهرک صنعتی در شمال غرب کشور در حال تکمیل است ولی بهره‌مندی صنایع از محصولات فناورانه اصلی‌ترین مقوله‌ای است که باید به آن توجه ویژه‌ای بشود.
وی آلایندگی‌های زیست‌محیطی، مصرف بیش‌ازحد انرژی، کمبود آب و برق در آینده و سطح تکنولوژی صنایع را اصلی‌ترین چالش‌های صنایع موجود دانست و تأکید کرد: صنایع باید با بهره‌گیری از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان این آسیب‌ها را رفع بکنند.
قائم‌مقام مدیرعامل یکی از کارخانه‌های صنعتی تبریز هم گفت: گروه صنعتی مهراصل به دنبال ایجاد بستری لازم برای ارتباط مستمر بین فناوری و صنعت است.
سیده صنم مقیمی اصل افزود: بهره‌گیری از فناوری در صنایع موجب پیشرفت صنایع و بی‌نیازی کشور از واردات می‌شود.
وی این رویداد را فرصتی بی‌نظیر برای رفع نیازهای فناورانه مهراصل و همچنین مشارکت مهراصل در توسعه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان عنوان کرد.
در این رویداد چندین شرکت فناور و دانش‌بنیان ایده‌ها و محصولات خود در حوزه‌های صنایع تهویه و تبرید، مس، معدنی و شیمیایی را ارائه کردند و تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و گروه کارخانه‌های مهراصل منعقد شد.
در آیین Demo Day آخرین محصولات دانش بنیانی و فن آور روز گروه های صنعتی و دانش بنیان ارایه می شود.
انتهای پیام/
اولین رویداد «دمو دی» در آذربایجان شرقی برگزار شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار