وزیر دادگستری؛

تازه‌ترین لوایح ارسالی از قوه قضاییه به دولت و مجلس کدام است؟

1401/05/27 - 13:00 - کد خبر: 71937 نسخه چاپی

نصر: وزیر دادگستری موضوع مهمترین لوایح ارسالی از سوی قوه قضاییه برای تصویب در دولت و پس از آن فرستادن این لوایح به مجلس را تشریح کرد.

به گزارش نصر، امین حسین رستمی وزیر دادگستری در بخشی از یک گفت‌وگو با اشاره به این‌که مهمترین کار وزیر دادگستری ارائه لوایح قوه قضاییه در دولت و پس از تصویب آن فرستادن این لوایح به مجلس برای تصویب است» خاطرنشان کرده است: به عنوان مثال لایحه مبارزه با راهزنی دریایی که در قوه‌قضاییه تهیه و در دولت تصویب و به مجلس ارسال شده است.

لوایح ارسالی قوه قضاییه به مجلس
وزیر دادگستری همچنین با اشاره به لوایح ارسالی اخیر قوه‌قضاییه به مجلس بیان کرد: لایحه مبارزه با راهزنی دریایی چندی پیش به مجلس فرستاده شده است.
وی با بیان این‌که «لایحه ساماندهی موسسات حقوقی نیز از سوی قوه‌قضاییه تهیه و به مجلس ارسال شده است»، گفت: بعضا موسسات حقوقی‌ وجود دارند که مجوز فعالیت ار جایی ندارند و تنها در سازمان ثبت شرکت‌ها، اسامی خود را ثبت کرده اند و ممکن است موسسان این شرکت‌ها اصلا وکیل و حقوقدان هم نباشند اما در امور وکالت دخالت می کنند و آسیب‌های زیادی را ایحاد کرده‌اند که برای ساماندهی این گونه موسسه‌ها، لایحه ساماندهی موسسات حقوقی تنظیم شده است.

ارسال لایحه معاضدت قضایی به دولت
رحیمی  ادامه داد: قوه قضاییه لایحه دیگری درباره معاضدت قضایی به دولت فرستاده است؛ تعدادی موافقتنامه‌های معاضدت قضایی بین دولت ایران و دیگر کشورها امضا شده است که انجام امور قضایی آن‌ها با قوه قضاییه است، اما لایحه‌ای که اخیرا قوه قضاییه در خصوص معاضدت قضایی تدوین و به دولت ارسال کرده، یک لایحه کلی است و در صورت تصویب، در بسیاری از مواردی که موافقتنامه‌ای با برخی کشورها نداریم، از این لایحه استفاده می‌شود.

لایحه حمایت از ایرانیان مقیم خارج از کشور
وی بیان کرد: لایحه حمایت از ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز لایحه مهم دیگری است که قضایی نیست اما موضوعات قضایی نیز در آن گنجانده شده است؛ لذا وزارت دادگستری این لایحه را با کمک قوه قضاییه تهیه کرده است.
انتهای پیام/
تازه‌ترین لوایح ارسالی از قوه قضاییه به دولت و مجلس کدام است؟ خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار