استاد دانشگاه:

مهم‌ترین شاخصه‌ عزاداری دوری از خرافات و تحریفات است

1401/05/10 - 12:27 - کد خبر: 70198 نسخه چاپی

نصر: یک استاد دانشگاه تبریز، با اشاره به ویژگی‌های عزاداری‌های حسینی گفت: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های عزاداری دوری از خرافات و تحریفات است.

به گزارش نصر، حجت‌الاسلام ناصر فروهی اظهار کرد: محرم فرصتی است که انسان اعتقادات و ارادت قلبی خود به اهل بیت(ع) را مروری کند، یک سالی که گذشت آیا این ارادت قلبی زیاد شده یا کم، آیا این ارادت سبب شده است که انسان به خدا نزدیک شود؛ محرم فرصتی است که انسان خود را محک بزند و با عرض ارادت و نشان دادن محبت قلبی، تجدید نظری نسبت به ارادت خود به خدا و اهل بیت(ع) داشته باشد.
وی گفت: وقتی که ماه محرم از راه می‌رسد از یک طرف به مظلومیت امام حسین(ع) و ظلم‌هایی که در این ماه بر خاندان اهل بیت(ع) وارد شده است، می‌افتیم و از طرف دیگر رشادت‌ها، از خودگذشتگی و جان فشانی یاران ایشان قابل چشم‌پوشی نیست.
فروهی، ادامه داد: به تعبیر شهید مطهری (ره) محرم مانند یک سکه دو رو است که یک طرف سیاه سیاه و طرف دیگر سفید سفید است، سیاهی‌ها همان ظلم‌ها و خونریزی‌ها است و طرف سفید نیز دفاع از حریم اهل بیت(ع) و قرآن کریم و جانفشانی‌ها است که یاران امام حسین(ع) تمام هستی خود را به طبق اخلاص گذاشتند و برای دفاع از اسلام و دین اسلام خود را فدا کردند.
این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه امام حسین(ع) و یارانش با خون خود درخت در حال خشکیدن اسلام را زنده کردند البته آنچه که اهمیت دارد این است که حادثه عاشورا تنها یک اتفاق نبود بلکه یک جریان بود که همواره جاری است و تمام نشده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از سفارشاتی که از حضرات معصومین(ع) به ما رسیده است حفظ این دستاورد است که اگر به قبل از جریان کربلا برگردیم، عده‌ای به دنبال این بودند تا این اتفاقات را از ذهن مردم فراموش کنند و از طرفی چون اهل بیت(ع) در حاشیه بودند و عرصه برای آنها تنگ بود، تنها ابزاری که برای حفظ جریان و انتقال آن به نسل بعدی وجود داشت، عزاداری بود.
حجت‌الاسلام فروهی اضافه کرد: معصومین عاشورا را روز حزن و مصیبت می‌دانستند که یکی از سیره‌های عملی اهل بیت(ع) برای حفظ این جریانات و انتقال مظلومیت امام حسین(ع) به آیندگان عزاداری بود. 
این استاد دانشگاه تبریز در خصوص عزاداری‌ها گفت: عزاداری‌ها باید یک‌ سری ویژگی‌هایی داشته باشد که یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های عزاداری دوری از خرافات و تحریفات است که از آنچه در اسلام نیست دوری کنیم و از خرافات و عزاداری‌های ابداعی در هیئت‌ها و مجالس خودداری شود.
وی بیان کرد: دومین مورد افراط و تفریط است، باید حریم اسلام را حفظ کرد چرا که امام حسین(ع) با تمام عظمت خود بنده خدا بود باید نه آنقدر بالا برد و نه اینکه کم کرد لذا دومین آسیب علو است. سومین مسئله که خود آسیب بسیاری دارد، ایجاد مزاحمت‌ است یعنی حق الناس را باید در نظر گرفت و عزاداری‌ها نباید سبب آسیب و اذیت همسایگان و شهروندان شود که حضرات معصومین و خداوند از آن راضی نیستند.
حجت‌الاسلام فروهی اظهار کرد: مسئله بعدی اسراف است البته نذورات و کمک به فقرا خوب است اما اینکه در جای خود مصرف شده و اسراف نشود، بسیار مهم است؛ بنابراین اگر عزاداری امام حسین(ع) از این مسائل دور باشد، عزاداری ناب بوده و هر شنونده و بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز ادامه داد: نکته بعدی زمان و مکان عزاداری‌ها است که نسبت به مخاطب اقتضای زمان و مکان آن مهم است، منبری، گوینده و مداح باید مخاطب و زمان و مکان را در نظر بگیرند چراکه بدون توجه به نیاز مخاطب شاید اثر لازم را نداشته باشد.
وی در پایان تأکید کرد: ماه محرم فرصتی است برای همه‌ دوستداران و محبان اهل بیت(ع) که ارادت قلبی خود را بر خاندان اهل بیت نشان دهند که شرکت در مراسم، سخنرانی و عزاداری‌ها اهمیت بالایی دارد و نکته بعدی خواندن و قرائت روزانه زیارت عاشورا است که سفارش شده در طول سال انجام شود و هرکه حاجتی داشته باشد، ۴۰ روز پشت سر هم بخواند، به حاجت خود می‌رسد البته باید با توجه به مفاهیم بلند آن باشد.
انتهای پیام/
مهم‌ترین شاخصه‌ عزاداری دوری از خرافات و تحریفات است خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار