کنعانی در نشست خبری:

معتقدیم که امنیت عراق امنیت منطقه است/ احتمال دارد در آینده نزدیک در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم

1401/05/10 - 11:42 - کد خبر: 70160 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: احتمال دارد در آینده نزدیک در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به دستیابی توافق کمک کند، استقبال می‌کنیم.

به گزارش نصر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خبری با خبرنگاران از مسولان و امدادگرانی که در این ایام سخت در میدان برای امدادرسانی و نجات مصدومان و گرفتاران در سیلاب حضور یافتند، قدردانی کرد.

جمهوری اسلامی ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام می‌گذارد
کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات اخیر عراق گفت: عراق کشور بزرگ و مهم همسایه ما است. ایران به صورت طبیعی تحولات جاری این کشور را با دقت و با حساسیت دنبال می‌کند و همواره بر ثبات و اهمیت استقرار و امنیت این کشور مهم همسایه دوست و برادر تاکید دارد.
وی ادامه داد: تحولات جاری که به نظر می‌رسد ناشی از اختلافات سیاسی داخل است همواره جزو امور داخلی عراق بوده و معتقدیم جریانات و احزاب و تشکل‌های سیاسی عراق می‌توانند در چارچوب قانون اساسی و سازوکارهای قانونی این کشور و به روش‌ مسالمت آمیز و توام با احترام متقابل از وضعیت جاری عبور کنند و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت روزافزون عراق کمک کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و می‌گذارد و تاکید می‌کند که گفت‌وگو بهترین روش برای حل مشکلات داخلی این کشور است و ما هم این اطمینان را داریم که ملت عراق با بلوغی که دارند و درایت و تدبیری که در رهبران عراق سراغ داریم، می‌توانند از این مرحله هم به خوبی عبور کنند و ما شاهد ثبات و آرامش روز افزون در عراق باشیم.

موضوع هیرمند موضوع بسیار مهمی برای ما است
وی در پاسخ به سوالی در مورد هیرمند گفت: در ارتباط با حقآبه که اشاره کردید، موضوع بسیار مهمی است. آقای رئیس‌جمهور اخیراً تاکید مضاعفی بر بحث ضرورت پیگیری حقآبه جمهوری اسلامی ایران داشتند که در بحث رود هیرمند مشخصا این موضوع بسیار مهمی برای ما است.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ما مسئله حقآبه را مبتنی بر قراردادهای قبلی میان ایران و افغانستان موضوع بسیار مهمی می‌دانیم و تاکید داریم که التزام سرپرستی موقت افغانستان به مفاد قراردادهای قبلی میان ایران و افغانستان درخصوص حقآبه یک محک و یک بستر آزمونی مبنی بر میزان تعهد مقامات این کشور به اجرای توافقات مشترک و رعایت حقوق همسایگان است.
کنعانی خاطرنشان کرد: در این ارتباط در وزارت امور خارجه هم در بخش سیاسی و هم در بخش حقوقی، موضوع با جدیت و تمام توان دنبال می‌شود. همچنین وزیر امورخارجه بعد از تاکید و دستور رئیس جمهور گفت‌وگویی با سرپرست وزارت خارجه افغانستان در این ارتباط داشتند و بر ضرورت رعایت حقآبه جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند.
وی گفت: با توجه به نزولات آسمانی اخیر و اینکه میزان بیشتری از آب در بستر رودخانه جاری است انتظار می‌رود سرپرستی موقت دولت افغانستان به تعهدات خود بر مبنای قرارداد موجود میان دو کشور عمل کند و موانع مصنوعی احتمالی موجود در مسیر رودخانه را مرتفع کند و کمک کند که حق به جمهوری اسلامی ایران به داخل سرزمین ما برسد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ایران اعلام آمادگی کرده که چنانچه موانع فنی وجود دارد آماده است که هیات فنی خود را اعزام کند تا با همکاری با طرف‌های ذیربط افغانستان بتوانند مشکلات و موانع احتمالی فنی را برطرف کنند.
کنعانی افزود: همچنین اعلام آمادگی کردیم تا وزیر نیرو به افغانستان سفر کند و با مقامات ذیربط این کشور گفت‌وگو کنند و زمینه اجرایی کردن کامل توافق آبی میان دو کشور را فراهم کنند.
وی خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است تحقق این امر با همکاری صادقانه طرف‌های در کشور دوست و برادر افغانستان بستگی دارد و ما این را به عنوان یک نشان حسن‌نیت می‌دانیم مبنی بر اینکه دوستان و برادران ما در افغانستان یک همکاری مبتنی بر تعامل سازنده را با جمهوری اسلامی ایران شکل دهند. ‌بنابراین ما تلاش‌هایمان را در این ارتباط با جدیت ادامه می‌دهیم و امیدوار هستیم انشالله به نتیجه لازم برسیم.

ما هنوز شاهد تحقق انتظارات جمهوری اسلامی ایران از برادرانمان در افغانستان نیستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آخرین جمله در مورد این موضوع،حقیقت امر این است که ما هنوز شاهد تحقق انتظارات جمهوری اسلامی ایران از برادرانمان در افغانستان نیستیم و میزان آبی که وارد جمهوری اسلامی ایران می‌شود بسیار ناچیز است و انتظار داریم برادران افغانستانی ما به تعهدات و مسئولیت خود در این ارتباط عمل کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات با ۱+۴ گفت: احتمال دارد در آینده نزدیک در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم.ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به دستیابی توافق کمک کند استقبال می‌کنیم.
 وی افزود: این بستگی کامل به اراده طرف آمریکایی دارد که برای دستیابی به توافق منطقی معقول و پایدار آمادگی خود را نشان دهد و از طرح موضوعات غیرمرتبط خودداری کند. ایران دستیابی به توافق را راهبرد جدی می‌داند و به مذاکرات تاکتیکی نگاه نمی‌کند.
انتهای پیام/
معتقدیم که امنیت عراق امنیت منطقه است/ احتمال دارد در آینده نزدیک در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار