خبر/

اقتصاد ترکیه در آستانه فروپاشی قرار گرفت

1401/05/10 - 10:30 - کد خبر: 70152 نسخه چاپی

نصر: یکی از دانشگاهیان برجسته ترکیه گفته است که کشورش احتمالا دچار یک فروپاشی سریع اقتصادی خواهد شد، همان‌طور که در سریلانکا اتفاق افتاد.

به گزارش نصر، داده‌‌های منتشر شده توسط موسسه آمار ترکیه در روز جمعه نشان داد که کسری تجارت خارجی این کشور با افزایش ۵/ ۱۸۴ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۶۷/ ۸ میلیارد دلار رسید و واردات نیز ۷/ ۳۹ درصد افزایش یافته است.
بر اساس گزارش رویترز، این داده‌‌ها حاکی از آن است که واردات ۳۱ میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار و صادرات با ۷/ ۱۸ درصد افزایش به ۲۳ میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار رسیده است.
بر اساس یک برنامه اقتصادی که سال گذشته رونمایی شد، ترکیه با وجود افزایش تورم و کاهش ارزش پول، با افزایش صادرات و کاهش نرخ بهره، به سمت مازاد حساب جاری سوق پیدا خواهد کرد.
داده‌‌ها حاکی از آن است که کسری بودجه این کشور در نیمه اول سال ۷/ ۱۴۲ درصد افزایش یافته و به ۴/ ۵۱ میلیارد دلار رسیده است.
پروفسور و اقتصاددان ترک، کورکوت بوراتاو، فروپاشی اقتصادی در ترکیه مشابه آنچه در سریلانکا رخ داد را محتمل دانست، به ویژه اینکه ارزش پول محلی دوباره در برابر ارزهای خارجی در حال کاهش است که بر اساس گزارش‌‌ها، تا چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/
اقتصاد ترکیه در آستانه فروپاشی قرار گرفت پایگاه خبری و اطلاع رسانی رکنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار