در جسله فوق‌العاده صورت گرفت/

مصوبات مجمع برای«امنیت غذایی» و «حکمرانی منابع آب» در برنامه هفتم

1401/05/09 - 13:41 - کد خبر: 70076 نسخه چاپی

نصر: مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه فوق العاده به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی، به بحث و بررسی سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه پرداخت.

به گزارش نصر، مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه فوق العاده امروز (یکشنبه) که به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور رئیس قوه قضائیه، دبیر و اکثریت اعضای مجمع برگزار شد، به بحث و بررسی سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه پرداخت.
این جلسه به بحث و بررسی در خصوص بندهای مربوط به «امنیت غذایی؛ اطمینان از بسندگی و ایمنی منابع غذایی» و «مواجهه مؤثر با پدیده تغییر اقلیم، خشکسالی و کمبود آب» گذشت.
در این جلسه که وزیر نیرو، رئیس و معاون سازمان برنامه و بودجه، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند، اعضای مجمع، مقرر کردند: «تامین امنیت غذایی و خود اتکائی در تولید داخلی محصولات و کالاهای اساسی کشاورزی همراه با حفظ و اتقاء ذخایر ژنتیکی و منابع آبی و نیل به الگوی مطلوب مصرف مواد غذایی و محصولات کشاورزی» در سال‌های برنامه هفتم محقق شود.
اعضای مجمع در این خصوص به «افزایش سطح سلامت و ایمنی و بهبود کیفیت مواد غذایی»، «بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و توسعه و ترویج کشاورزی دانش‌بنیان با تاکید بر افزایش بازدهی در واحد سطح»، «تکمیل زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی و اصلاح الگوی کشت با رعایت سیاست‌های کلی آمایش سرزمین» و «ارتقا جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران در شبکه تأمین غذا با تاکید بر ویژند (برند) حلال» را از تصویب گذراندند.
در ادامه بند مربوط به مواجهه مؤثر با پدیده تغییر اقلیم، خشکسالی و کمبود آب، مورد بحث و بررسی اعضای مجمع قرار گرفت و دو ماده از آن: «استقرار نظام مدیریت یکپارچه و حکمرانی منابع آب کشور بر اساس حوضه‌های شش‌گانه آبریز» و «افزایش بهره‌وری متوسط پنج درصدی سالیانه آب کشاورزی در کشور» مورد تصویب قرار گرفت.
خاطر نشان می‌شود، ادامه بررسی‌های مواد و بندهای سیاست‌های کلی هفتم در جلسات فوق العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام در روزهای آینده ادامه خواهد یافت.
انتهای پیام/
مصوبات مجمع برای«امنیت غذایی» و «حکمرانی منابع آب» در برنامه هفتم نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار