معاون وزیر بهداشت خبر داد:

تصویب اساسنامه راه‌اندازی مراکز نوآوری سلامت

1401/05/08 - 14:44 - کد خبر: 69955 نسخه چاپی

نصر: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اساسنامه مراکز نوآوری حوزه سلامت با تکیه بر شعار سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌ آفرین» به تصویب شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رسید.

به گزارش نصر، یونس پناهی افزود: مراکز نوآوری سلامت، نهادی برای فراهم کردن فضای تبادل فکر و شکل‌گیری ایده‌های جدید میان اساتید و دانشجویان و سایر دست اندرکاران زیست بوم نوآوری سلامت است که با ایجاد فرصت‌های تعامل و همکاری گروهی، زمینه را برای توسعه نوآوری فراهم می‌آورد.
وی تصریح کرد: این مراکز در راستای نیاز کشور به جذب ایده‌های خلاق و تکمیل زنجیره نوآوری از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و زیست بوم‌های موثر در توسعه و تجاری‌سازی محصولات حوزه سلامت، راه‌اندازی شده است.
پناهی با بیان اینکه توسعه پژوهش و فناوری سلامت کشور به همه اجزای این زیست بوم نیازمند است گفت: باید این زیست بوم از مرحله ابتدایی که طرح ایده‌های فناورانه و نوآورانه است تا مرحله آخر که محصولات دانش بنیان و فناورانه است، به ثمر بنشیند. هسته‌های فناور می‌توانند در مراکز نوآوری سلامت به پرورش آن دسته از ایده‌هایی که برای رفع نیاز سلامت کشور باشد بپردازند.
وی به چرخه ورود استقرار و خروج واحد نوآور از مرکز نوآوری سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: در گام نخست، مرکز هر سال دوبار و هر بار به مدت یک ماه دوره ایده‌پردازی را به منظور جذب واحدهای نوآور برگزار می‌کند. در این فرایند، واحدهای نوآور باید مطابق با چالش‌های نوآوری سلامت کشور به ایده‌پردازی بپردازند تا از میان ایده‌های جدید، ایده‌های برگزیده را انتخاب و زمینه ورود تیم‌های ایده‌پرداز به مرکز را فراهم آورند.
معاون وزیر بهداشت افزود: در مرحله ایده پروری که یک دوره ۶ ماهه است به واحد نوآور، خدماتی مانند مشاوره و آموزش‌های لازم برای تیم سازی و تقویت ایده اولیه و تهیه طرح کسب و کار ارائه می‌شود و در صورت موفقیت ایده به مرحله بعدی که دوره پیاده‌سازی است راه می‌یابد. این مرحله نیز ۶ ماه به طول می‌انجامد و در آن واحد نوآور، اقدام به جذب سرمایه‌گذاری می‌کند و با استفاده از آن و سایر تسهیلات دریافتی فرصت دارد تا نسبت به ساخت نمونه اولیه محصول یا خدمت اقدام کند. در این مدت واحد نوآور می‌تواند پیگیری‌های لازم برای دریافت تاییدیه‌های فنی و آزمایشگاهی را انجام دهد.
 پناهی به مرحله آخر که مرحله تجاری‌سازی است اشاره کرد و ادامه داد: هدف اصلی این دوره یک ساله، معرفی محصول یا خدمات واحد نوآور سلامت به بازار است. واحد نوآور برای حضور در نمایشگاه‌ها، فن بازارهای ملی، منطقه‌ای و بین المللی مورد حمایت قرار می‌گیرد و همینطور مقدمات ضروری برای معرفی به مراکز رشد و همینطور جذب سرمایه از شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران خطرپذیر یا حتی امکان فروش دانش فنی فراهم می‌شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تولید علم، ابزار لازم برای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها است ولی این اقدامات تازه شروع کار است. گام بعدی، تبدیل دانش تولید شده به رفتار علمی است تا مشکلی از مردم را برطرف کند. باید علم به فراورده علمی تبدیل شود تا مردم از آن بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/
تصویب اساسنامه راه‌اندازی مراکز نوآوری سلامت خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار