سخنگوی وزارت صمت عنوان‌کرد:

سیمان، مدل موفق اقتدار مدیریتی وزارت صمت در تنظیم بازار

1401/05/02 - 13:04 - کد خبر: 69353 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیمان، مدل موفقی از اقتدار مدیریتی و جلوگیری از افزایش قیمت‌های مقطعی کالاها در بازار است که با استفاده از ساز و کار عرضه در بورس کالا محقق شده است.

به گزارش نصر، «امید قالیباف» افزود:‌ هرچه کالایی بیشتر در زنجیره‌های مختلف اقتصادی مورد استقاده قرار بگیرد، تنظیم بازار آن کالا بیشتر مورد توجه وزارت صمت خواهد بود.
وی با اشاره به سیمان، اظهار داشت: سال گذشته در همین ایام به دلیل قطعی‌ها و کمبود برق، قیمت هر پاکت سیمان به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسید.
سخنگوی وزارت صمت ادامه‌داد: آن زمان زیرساخت لازم وجود نداشت، اما در ادامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر صمت بستر عرضه سیمان در بورس کالا را فراهم کردند و همه عرضه‌ها در بورس انجام شد که در نتیجه آن قیمت هر کیسه سیمان تا ۲۵ هزار تومان نیز کاهش یافت.
وی ادامه‌داد:‌ در هفته‌های گذشته و متاثر از مساله کمبود برق، بار دیگر افزایش قیمت سیمان را شاهد بودیم و قیمت این کالا تا پاکتی ۸۰ هزار تومان هم افزایش یافت، اما این بار نیز با استفاده از ساز و کار بورس و عرضه بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار تنی، قیمت هر کیسه سیمان حدود ۳۶ هزار تومان تعیین شد.
قالیباف به قیمت ۵۲ هزار تومانی هر کیسه سیمان در کف بازار اشاره کرد و علت اختلاف نرخ آن با بورس را محاسبه ارزش افزوده ۹ درصدی، هزینه حمل (۱۵ هزار تومان به ازای هر کیسه) و سود خرده‌فروشی ۱۵ درصدی عنوان کرد.
وی تصریح‌کرد: یکی از اصول مدیریتی وزارت صمت برای کالاهای مهمی همچون سیمان، استفاده از ساز و کار بورس و بدون درگیر کردن نهادهایی همچون تعزیرات حکومتی است که به متعادل کردن قیمت‌ها و بازار انجامیده است.
انتهای پیام/
سیمان، مدل موفق اقتدار مدیریتی وزارت صمت در تنظیم بازار خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار