رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان:

گرما و وزش باد در آذربایجان شرقی تداوم دارد

1401/04/29 - 10:59 - کد خبر: 68977 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: گرمای هوا و وزش باد گاهی شدید تا اوایل هفته آینده در این استان ادامه می‌یابد.

به گزارش نصر، محمد امیدفر، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده جوی پایدار تا پنج روز آینده در استان بوده و با توجه به احتمال گرمازدگی کودکان و سالمندان، این گروه سنی در ساعات گرم روز از فعالیت در فضای باز خودداری کنند.
وی اظهار داشت: روز شنبه هفته آینده، گذر امواج تراز میانی جو در منطقه ارسباران موجب افزایش ابر و احتمالا رگبار باران و یا غرش آذرخش در این منطقه می شود.
رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به سرعت وزش باد در برخی از ساعات روز احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک مانند سرشاخه درختان و آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع وجود دارد.
امیدفر، با درخواست از گردشگران و علاقه مندان به طبیعت برای خودداری از روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع، ادامه داد: در چنین شرایط آب و هوایی، توصیه می‌شود مردم در مصرف حامل های انرژی صرفه جویی کنند.
وی یادآوری کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای ۱۱ درجه بالای صفر، خنک‌ترین و آذرشهر با دمای ۴۱ درجه بالای صفر گرم ترین شهر استان گزارش شده‌ است.
امیدفر، افزود: در این مدت دمای تبریز در گرمترین زمان به ۳۹ درجه و در خنک ترین زمان به ۲۵ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید و دمای فعلی آن حدود ۲۷ درجه بالای صفر است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
گرما و وزش باد در آذربایجان شرقی تداوم دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار