وزیر بهداشت اعلام کرد؛

۶مرکز تولید واکسن کرونا در ایران / امکان صادرات واکسن‌های ایرانی

1401/04/21 - 17:03 - کد خبر: 68303 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ایران در مقابله با کرونا، گفت: در برخی کشورها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین امر باعث شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش باعث ایجاد موج‌های دیگر در سایر کشورها شود.

به گزارش نصر، بهرام عین اللهی در نشستی با سفرای برخی از کشورها با موضوع همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت، بیان کرد: از اینکه میزبان سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌های کشورهای دوست مانند جمهوری آذربایجان، کوبا، سوریه، هند، قطر، سوییس، عمان، پاکستان، ونزوئلا و لبنان  هستیم، بسیار مفتخر و خرسندیم.
وی خاطرنشان کرد: امروزه یکی از مهمترین اولویت های هر دولتی، تأمین سلامت برای مردمش است. این سلامت وقتی  تامین می شود که نه تنها وزارت بهداشت بلکه تمام دستگاه ها و سازمان های دخیل در امر سلامت، نقش خود را به خوبی ایفا کنند؛ چرا که سلامت موضوعی بین بخشی است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، تصریح کرد: اینگونه نیست که هر کشوری بتواند به تنهایی به شاخص های سلامت دست یابد، بلکه نیاز است که کشورها با ظرفیت‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ گذشته از آن، وقتی بیماری‌های واگیردار پدید می‌آید، به سرعت منتشر می شود و ممکن است بسیاری کشورها را درگیر کند، لذا، سلامت امری همگانی است.
وزیر بهداشت کشورمان با بیان اینکه کمتر حوزه‌ای مانند سلامت به همکاری کشورها با هم نیاز دارد، عنوان کرد: لازم است این همکاری‌ها سازماندهی شود و به دستورالعمل مشترکی بیانجامد.  
وزیر بهداشت بیان کرد: آنچه امروزه در دنیا شاهد آن هستیم، بی عدالتی در سلامت است و می بینیم که مردم محروم و فقیر و کشورهای پیرامونی بر خلاف کشورهای هسته از آن برخوردار نیستند. برای از بین بردن این بی عدالتی باید برنامه ریزی کنیم.  
وی ادامه داد:  اقدام خوبی که در کشور ما از ابتدای انقلاب آغاز شد، ایجاد شبکه های بهداشتی و درمانی در سراسر کشور است. در تمام کشور ما خانه های بهداشت فعالند که بهورزان در آنها خدمات اولیه سلامت ارائه می‌دهند و بعد به مراکز پیشرفته‌تر ارجاع می‌دهند تا مردم خدمات تخصصی دریافت کنند.
عین اللهی در ادامه درخصوص همه گیری کرونا گفت: همه گیری کرونا در دو سال اخیر زنگ خطری برای بشریت بود که  نشان داد چگونه یک ویروس  می‌تواند تمام کشورها را در بر بگیرد و مردم را خانه نشین کند. از طرفی نابرابری ها و بی عدالتی ها در برخی نقاط جهان  مشهودتر بود. در برخی کشورها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین امر باعث شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش باعث ایجاد موج های دیگر در سایر کشورها شود.  
وی افزود: در ایران علیرغم تحریم های ناجوانمردانه‌ای که علیه ما اعمال شد و لازم بود در دوران کرونا  متوقف شود، اما تحریم ها ادامه پیدا کرد و دانشمندان‌مان با تکیه بر دانش خود در جهت ساخت واکسن و تجهیزات تلاش کردند. در این دوران رهنمودهای مقام معظم رهبری در جهت هدایت مردم بسیار موثر بود و شخص حضرت آیت الله رییسی، رییس جمهور  مردمی در این زمینه تدابیر مؤثری در واکسیناسیون سراسری در کشور اتخاذ کردند. همچنین همکاری‌های بین بخشی با تشکیل قرارگاه کرونا به خوبی پیگیری شد.
وزیر بهداشت درخصوص واکسیناسیون کووید ۱۹ گفت: در ابتدا از واکسن محروم بودیم، علیرغم اینکه در کوواکس عضو بودیم و مبلغ خرید واکسن را پرداخت کرده بودیم، تا شهریور ۱۴۰۰ واکسن موثری دریافت نکردیم، به همین دلیل از طریق برخی کشورها واکسن وارد کردیم و بعد از آن، تولید واکسن در کشور را آغاز کردیم، تا جایی که اکنون ۶ مرکز تولید واکسن با پلتفرم های مختلف در کشور فعال است و حتی این امکان را داریم که واکسن تولید ایران را به کشورهای دیگر صادر کنیم.
وی گفت: همکاری مردم ایران در حوزه واکسیناسیون بسیار مطلوب بود و در مدتی کوتاه حجم بالایی از مردم واکسینه شدند. برای مثال، روزانه تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در هر هفته ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در کشور ما تزریق شد.
وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده است، گفت: در حال حاضر حدود ۹۵ درصد مردم دز اول، ۷۵ درصد دو دز و ۶۰ درصد مردم سه دز واکسن تزریق کرده اند. همین امر باعث  شد ایمنی خوبی در کشور ایجاد شود؛ به طوری که امروزه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تک رقمی شده  و در برخی ایام به صفر رسیده است.
وی عنوان کرد: بزرگ‌ترین مولفه قدرت هر کشوری مردم آن کشور هستند و خوشبختانه مردم ایران در مبارزه با کرونا به خوبی با نظام سلامت همکاری کردند و به موفقیت های خوبی دست یافتیم.
عین اللهی در ادامه بیان کرد: در مورد گروه های دانش بنیان و تولید تجهیزات و داروها نیز  موفقیت هایی بسیاری به دست آورده‌ایم. درحال حاضر ۹۷ درصد داروها را خودمان تولید کرده‌ایم و فقط ۳ درصد داروها وارداتی هستند که علاقه داریم در این زمینه با کشورهای دوست همکاری داشته باشیم.  

لزوم تشکیل  کارگروه های تخصصی سلامت  همگانی
وزیر بهداشت با اشاره به شرکت در مجمع جهانی سلامت، گفت: این توفیق را داشتیم که در مجمع جهانی سلامت با وزرای بهداشت کشورهای دوست دیدار داشته باشیم. این دوستی باید به تصمیمات عملیاتی ختم شود و لازم است راهکارها و برنامه ها اجرایی مشخص شده و کارگروه ها در این زمینه اقدام کنند.  
وی گفت: دیپلماسی سلامت  از مهم‌ترین ابعادی است که سفرای کشورها باید راجع به آن همفکری و اقدام کنند.  

سلامت  محور مشترک همکاری  کشورهاست
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در بخش دیگری از سخنانش در این جلسه، از حضور و اظهار نظر سفرای کشورها تشکر کرده و گفت: زمینه های همکاری  کشورها با یکدیگر  متنوع است و نیاز است که این جلسات به صورت مستمر و در قالب کارگروه های تخصصی ادامه یابد تا بتوانیم به دستاوردهای راهبردی دست پیدا کنیم. مثلا، امروزه در زمینه مقابله با ریزگردها کشورها باید با یکدیگر همکاری کنند.
وی درخصوص همکاری دانشگاهی بین کشورها گفت: لازم است که دانشمندان ما هم با یکدیگر ارتباط و هم افزایی پیدا کنند. از طرفی  ضرورت دارد در منطقه کنفرانس‌های منطقه‌ای پزشکی برگزار کنیم و همکاری‌ها در سطح دانشگاهی گسترش پیدا کند.
انتهای پیام/
۶مرکز تولید واکسن کرونا در ایران / امکان صادرات واکسن‌های ایرانی خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار