لایحه دو فوریتی دولت؛

کاهش دو ساعته ساعت کار کارمندان در روز در مواقع ضروری

1401/04/18 - 12:43 - کد خبر: 68000 نسخه چاپی

نصر: در صورت نهایی شدن لایحه دو فوریتی، دولت مجاز خواهد بود به دلایلی از قبیل تسهیل شرکت کارکنان در مراسمات مذهبی و ملی و صرفه جویی در مصرف انرژی، ساعات کار کارمندان دستگاه‌های اجرایی را در تمام یا برخی از مناطق کشور، به صورت موقت، روزانه تا دو ساعت کاهش دهد.

به گزارش نصر، معاونت حقوقی رئیس جمهور با هدف افزایش اختیارات دولت برای کاهش ساعت کار کارکنان در موارد ضروری، پیشنهاد الحاق یک تبصره به ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری را در قالب لایحه دو فوریتی، به هیات دولت ارائه کرده است.
در مقدمه توجیهی پیش نویس لایحه دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آمده است: در ایام مختلف سال، از قبیل ماه مبارک رمضان یا ماه‌های گرم سال، دولت درصدد کاهش ساعات کار کارکنان دولت برآمده تا از این طریق، زمینه مشارکت کارکنان در مراسم ماه مبارک رمضان را فراهم نماید و یا مصارف انرژی و خصوصا برق را در دستگاه‌های اجرایی کاهش دهد. این امر با مصوبه دولت انجام شده و در تمام موارد مستند به ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری با ایراد رئیس محترم مجلس شورای اسلامی مواجه شده است.
براساس این ماده، ساعات کار کارمندان دولت ۲۴ ساعت در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات با پیشنهاد سازمان و تصویب هیات وزیران تعیین می‌گردد. طبق این ماده، میزان ساعات کار کارکنان دولت در هفته مشخص شده و دولت صرفا می‌تواند اقدام به تنظیم ساعات کار نماید و مثلا ساعات آغاز و اتمام کار را مشخص کند، ولی کاهش ساعات کار در اختیار دولت قرار ندارد.
متن پیشنهادی درصدد است این اختیار را به دولت بدهد که در موارد ضروری بتواند ساعات کار را روزانه تا دو ساعت برای تمام یا بخشی از نقاط کشور کاهش دهد.
لایحه دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی
ماده واحده: متن زیر به عنوان تبصره ۴ به ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری - مصوب ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی - افزوده می‌شود:
تبصره ۴- دولت مجاز است به دلایلی از قبیل تسهیل شرکت کارکنان در مراسمات مذهبی و ملی و صرفه جویی در مصرف انرژی، ساعات کار دستگاه‌های اجرایی را در تمام یا برخی از مناطق کشور، به صورت موقت، روزانه تا ۲ ساعت کاهش دهد.
انتهای پیام/
کاهش دو ساعته ساعت کار کارمندان در روز در مواقع ضروری نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار