خبر/

مهلت یک هفته‌ ای به کارخانه‌ های لبنی برای افزایش تولید چهار قلم کالا

1401/04/13 - 18:17 - کد خبر: 67587 نسخه چاپی

نصر: بر اساس اعلام ستاد تنظیم بازار، یک هفته مهلت به کارخانه‌های لبنی داده شده تا چهار قلم کالای لبنی که پس از اصلاح یارانه‌ها برای آن‌ها نرخ تعیین شده بود، را به ۵۰ درصد ظرفیت تولید خود برسانند.

به گزارش نصر، براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، نیمی از کالا‌هایی که کارخانه‌های لبنی تولید و به بازار عرضه می‌کنند، باید شامل چهار قلم محصولی باشد که قیمت آن مصوب شده است. در این زمینه به شرکت‌های لبنی اعلام شده تا یک هفته دیگر میزان عرضه چهار قلم کالایی که پیش از این ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب تعیین کرده بود، را افزایش دهند.
پس از اصلاح یارانه‌ها در ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، کارخانه‌های لبنی موظف هستند، بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار نیمی از کالا‌هایی که تولید و به بازار عرضه می‌کنند چهار قلم محصولی باشد که قیمت آن مصوب شده است، اما گزارش‌های بازرسی حاکی است که عرضه این کالا‌ها در بازار بسیار کم است.
ستاد تنظیم بازار پس از اصلاح یاران‌ها چهار قلم محصول لبنی را با قیمت شیرنایلونی ۹۰۰ گرمی ۱/۵% چربی ۱۵۰ هزار ریال، شیر بطری یک لیتری ۱/۵% چربی ۱۸۰ هزار ریال، ماست ۲/۵ کیلویی ۱/۵% چربی ۴۹۵ هزار ریال، پنیر ۴۰۰ گرمی نسبتاً چرب ۳۷۵ هزار ریال تعیین کرده بود.
گزارش‌های ماموران بازرسی از برخی کارخانه‌ها حاکی است که عرضه این چهار قلم کالا بسیار کم است و در حقیقت دسترسی مردم به این نوع کالا‌ها به حداقل رسیده است.
از آنجایی که این چهار قلم محصول لبنی، پر مصرف هستند ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب برای آن‌ها تعیین کرد تا در سبد غذایی مردم این محصول ضروری کم نشود.
سرانه مصرف لبنیات در ایران روایت‌های مختلفی دارد، اما در خوش بینانه‌ترین حالت زیر یکصد کیلو در سال و تقریبا نصف میانگین جهانی است، در حالی که در کشور‌های اروپایی این میزان معادل ۳۵۰ و تا ۵۵۰ لیتر شیر در سال گفته شده است.
انتهای پیام/
مهلت یک هفته‌ ای به کارخانه‌ های لبنی برای افزایش تولید چهار قلم کالا پایگاه خبری و اطلاع رسانی رکنا

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   اسلامی   ماه پیش  

طرف میبینه بازار فروش نداره نمیزنه محصولش اینها اصرار دارن که باید تولید کنی.... خواب زمستانی رفتن
پژوهشیار