با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور؛

پروژه افزایش ظرفیت تولید محصولات کلرپارس افتتاح شد

1401/04/12 - 10:51 - کد خبر: 67379 نسخه چاپی

نصر: پروژه تکمیل ظرفیت‌های تولیدی کلرپارس با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی و فاطمی امین وزیر صمت و جمعی از مسئولان بلندپایه از طریق ویدئوکنفرانس در سالن اجلاس افتتاح شد.

به گزارش نصر، علاوه بر مسئولان ارشد کشوری، مسئولان استانی و  نکویی‌نیا، مدیرعامل تی‌پی‌کو،  باباپور، مدیرعامل شرکت کلرپارس و پرسنل در تبریز به‌شکل رسمی پروژه مورد نظر را افتتاح کردند.
ابوالفضل باباپور، مدیرعامل شرکت کلرپارس تبریز (شرکت شیمیایی گروه دارویی تامین) در این خصوص گفت: سفارش‌های خارجی ما رو به ازیاد است و فرصتی استثنایی برای مجموعه کلرپارس فراهم آمده تا تقاضاهای رسیده را بالفعل کرده و بهره آن را به سهامداران اصلی که بیش از ۴۰ میلیون بیمه‌شده تامین اجتماعی هستند، برساند.
وی ادامه داد: شرکت کلرپارس با تولید محصولات مختلف و متنوع برای صنایعی نظیر آب و فاضلاب، شوینده و بهداشتی، نیروگاه‌ها، صنایع دارو و غذا، پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز، رنگ‌سازی، کاغذسازی و نساجی، فعالیت‌هایی گسترده دارد.
باباپور تاکید کرد: کیفیت محصولات کلرپارس و حساسیت بالایی که این واحد تولیدی در خصوص افزایش کیفیت تولیدات خود دارد باعث شده در بررسی‌های سازمان ملی استاندارد که در طول سال انجام می‌شود، به‌عنوان واحد نمونه ملی انتخاب شود.
وی ادامه داد: کلرپارس با طی مراحل دامنه‌دار و فرآیندی طولانی و بررسی‌های کارشناسی در شاخص‌های ۱۲گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد، از جمله ارتقای سطح کیفی و تکنولوژی، آموزش مدیران کنترل کیفی، تدوین استانداردهای ملی، صادرات، ثبت اختراع و درج مقالات بین‌المللی، به‌عنوان واحد نمونه ملی هم گواهینامه‌ای ویژه دریافت کرده.
 

مدیرعامل شرکت کلرپارس تبریز (شرکت شیمیایی گروه دارویی تامین) اظهار داشت:این واحد تولیدی در زمینه افزایش راندمان، افزایش بهره‌وری، افزایش صادرات و افزایش ظرفیت تولید در طول دو سال اخیر پیش‌گام بوده است.
وی با بیان اینکه کلرپارس به ۱۵ کشور جهان صادرات دارد و شرکتی ارز‌آور است اضافه کرد: ما با داخلی‌سازی و مهندسی معکوس توسط مهندسان خودمان، اقداماتی جهت جلوگیری از خروج ارز هم انجام داده و موفق به بومی‌سازی ماشین‌آلات و نیازهای خود شده‌ایم.
وی تصریح کرد: تامین مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدای آب شرب کشور و مواد ضدعفونی دست و سطوح از دیگر اقدامات کلرپارس بود که در روزهای پاندمی کرونا با سرعت در دستور کار قرار گرفت و خطوط تولید مجزایی به خودش اختصاص داد.
وی گفت: کلرپارس در بحث پدافند غیرعامل هم با اقداماتی که در خصوص ایجاد امنیت و ایمنی تولید و حمل و نقل محصولات شرکت انجام داده، توانست از سازمان پدافند غیرعامل کشور تقدیرنامه‌ای مهم دریافت کند.
باباپور تاکیدکرد: کلر پارس یک شرکت دوست‌دار محیط زیست هم شناخته می‌شود. چراکه ما انواع گواهینامه‌ها را در این زمینه دریافت کرده‌ایم.
وی اضافه کرد: افزایش ظرفیتی که مبحث افتتاح امروز این شرکت بود؛ بدین شرح است:
کلرمایع از ۵۰ تن در روز به ۸۵ تن در روز
- سود مایع از ۱۸۶ تن در روز به ۳۱۶ تن در روز
- پارافین کلره از ۱۰ تن در روز به ۱۵ تن در روز
- اسید کلریدریک از ۱۲ تن در روز به ۱۵۰ تن در روز خواهد رسید.
 

باباپور ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری و اهمیت طرح‌های مذکور ما عبارت است از: طرح‌های افـزایـش ظـرفیت کـلر، سود، هیدروژن، اسیدسازی و پارافین کلره با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۸ میلیون دلار به‌صورت ارزی و مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال به‌صورت ریالی.
وی خاطر نشان کرد: ما در کلرپارس افتخار می‌کنیم که این پروژه‌ها با استفـاده از توانمـندی و پـتانسیل داخـل شـرکت به بهره‌برداری رسیده‌اند و باعث جـلوگیری از خروج ارز از کشور شده و نمایشی از بومی‌سازی دانش و صنعت کلر آلکالی هستند.
وی افزود: همین اقلام بیش از ۶ میلیون دلار ارزآوری در سال جاری خواهند داشت، و تامین ۱۰۰ درصد مواد ضدعفونی و گندزدایی آب شرب کشور و همچنین مـواد اولـیۀ شرکت‌های پتروشیـمی، نـیروگاه، کاغـذسـازی، صنایع شیـر و نیز مـعـادن و صـنایع مختلف را در بر خواهند گزفت.
وی اضافه کرد: این را هم اصافه کنم که این طرح‌ها جزو الزامات پروژه افزایش ظرفیت ما هستند که به بهره‌برداری می‌رسند:
۱-طـرح افزایش ظرفیـت محصول استراتژیک پارافـین کـلره (تنها تولیدکنندۀ منـطقه ما هستیم) تـوسط متخصصان و پـرسنل داخلی شـرکت طـراحی و به بهـره بـرداری رسیده که به‌عنـوان طرح دانش‌بنیان معرفی شده است.
۲-بهبود در ارتقای شاخص‌های زیست محیطی و مدیریت مصرف از جمله طرح حذف سیلیس از آب خام و احداث استـخر جمـع‌آوری آب‌های سطـحی و باران و استـفاده مجـدد از آن و اجـرای سیـستم بازچـرخانی پساب صنعتی به چرخۀ تولـید.
۳-با توجه به ماهیت صنعت کلر آلکالی و محدودیت ذخیره محصولات مایع اقدام به مطالعه و اجرای پروژه بازسازی و افزایش ظرفیت مخازن کردیم که با نصب و بهره‌برداری ۲۰ عدد مخزن بزرگ، این امر هم عملیاتی شده است.
باباپور ادامه داد: اهم دستاوردهای کلیدی شرکت ما برگرفته از پروژهای افزایش ظرفیت منجر به ۶۹ درصد افزایش فروش می‌شود، و همچنین ۷۶ درصد افزایش سود ناخالص، ۳۵ درصد افزایش سود عملیاتی، و ۳۲ درصد افزایش سود خالص، و ۶۰ درصد رشد صادرات به دلار.
 انتهای پیام/
پروژه افزایش ظرفیت تولید محصولات کلرپارس  افتتاح شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار