خبر/

رگبار باران نواحی شمالی آذربایجان شرقی را فرا می‌گیرد

1401/04/12 - 09:21 - کد خبر: 67368 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: بررسی نقشه های هواشناسی نشان می‌دهد که یکشنبه و دوشنبه رگبار باران نواحی شمالی استان به ویژه ارتفاعات را فرا می‌گیرد.

به گزارش نصر، محمد امیدفر، روز شنبه در گفت و گویی با بیان اینکه با گذر موج کم دامنه در این نواحی غرش آذرخش دور از انتظار نیست، افزود: در پنج روز آینده پدیده غالب در سطح استان وزش باد تا گاهی شدید خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه احتمال خیزش گرد و غبار نیز طی این مدت وجود دارد، اظهار داشت: از لحاظ شرایط دمایی نیز از فردا دمای هوای استان به صورت محسوس چهار تا ۶ درجه‌ کاهش می یابد.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک، اقدامات لازم برای محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده انجام شد و کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی استان توجه کنند.
امیدفر، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته سراب و ورزقان با دمای ۹ درجه بالای صفر خنک‌ترین شهرهای استان و آذرشهر با دمای ۳۶ درجه بالای صفر گرمترین شهر گزارش شده‌ است.
وی یادآوری کرد: در این مدت دمای تبریز در گرمترین زمان به ۳۴ و در خنک ترین زمان به ۲۵ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
رگبار باران نواحی شمالی آذربایجان شرقی را فرا می‌گیرد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار