فرماندار شهرستان هشترود :

نخستین شرکت دانش بنیان کشاورزی آذربایجان شرقی در هشترود فعال می‌شود

1401/04/06 - 15:27 - کد خبر: 66831 نسخه چاپی

نصر: فرماندار شهرستان هشترود با اشاره به سرمایه گذاری و اقدامات اولیه برای راه اندازی نخستین شرکت دانش بنیان کشاورزی آذربایجان شرقی در این شهرستان اعلام کرد: این شرکت به زودی نهاده دامی تولید می‌کند.

به گزارش نصر، فرماندار هشترود روز دوشنبه در نشست خبری تشریح همایش فرصت های سرمایه گذاری شهرستان و اقدامات اولیه برای راه اندازی شرکت دانش بنیان کشاورزی هشترود در ایرنای مرکز تبریز، از فعال شدن واحد تولید غذای کامل دام تهیه شده از ضایعات سلولوزی(کشاورزی و باغی) با استفاده از فناوری بیوتکنولوژی میکروبی و تغذیه ای در این شهرستان خبر داد.
علیرضا توری با اشاره به اینکه شرکت " نانو پیشگامان سهند " به عنوان نخستین شرکت فعال در زمینه هوشمند سازی کشاورزی در کشور یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین طرح های کشاورزی با بهره مندی از فناوری بیوتکنولوژی میکروبی و تغذیه ای را ارایه کرده است، اظهار داشت: این شرکت توانسته به فرمول علمی تولید غذای کامل دام تهیه شده از ضایعات سلولوزی(کشاورزی و باغی) دست یابد که بسیار ارزشمند است.
وی یادآور شد: ضایعات کشاورزی بوته های پسماند از انواع اقسام محصولات زراعی و باغی، گلخانه ای، جالیزی و کشتارگاهی می باشد که طبق آمار منتشره تولید ضایعات کشاورزی در ایران، ۳۵ برابر سایر کشورها بوده و همچنین در تولید ضایعات میوه نیز ایران رتبه نخست را در بین سایر کشورها کسب کرده است.
فرماندار هشترود ادامه داد: آمار و ارقام نشان می دهد که هر ساله بیشترین ارز صنعت دام و طیور، برای تهیه محصولاتی چون کنجاله سویا و انواع مواد غذایی صرف می شود.
وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ نهاده های دامی، موجب سودآور نبودن تولید در برخی واحدهای دام و طیور شده است، گفت: به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد مخارج روزمره واحدهای دامی، هزینه مربوط به تامین خوراک است، از این رو تبدیل ضایعات بخش کشاورزی به غذای دام و طیور ارزش افزوده بالایی را نصیب این صنعت خواهد کرد.

۱۰۹ میلیارد تومان برای طرح های دانش بنیان هشترود پرداخت می شود
توری، در خصوص همایش فرصت های سرمایه‌گذاری هشترود گفت: این همایش در راستای تحقق شعار سال؛ ۲۷ فروردین ماه سال جاری در شهرستان برگزار شد که بیش از ۱۰۰ طرح دانش بنیان به دبیرخانه همایش رسید و در نهایت ۱۵ طرح با حمایت پارک علم و فناوری در مرکز رشد پذیرش شد. 
وی با بیان این‌که ۱۰۹ میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت و تجاری سازی طرح ها تصویب شده است، افزود: مهمترین ظرفیت هشترود موقعیت ژئوپلوتیکی، دسترسی به آزادراه‌ها، معادن، کشاورزی، رودخانه های پرآب و خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه است که متاسفانه سال ها مورد غفلت واقع شده اند.
توری با بیان این‌که غفلت از ظرفیت این شهرستان؛ منجر به مهاجرت و بیکاری جوانان منطقه در طول سالیان متمادی شده است، خاطرنشان کرد: اصلی ترین کارگروه این همایش در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته و همچنین بررسی ظرفیت شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه بوده است که امیدواریم با تحقق تمامی طرح ها شاهد ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی باشیم.
فرماندار هشترود با اشاره به این‌که به دنبال اشتغال ۱۰ هزار نفری در هشترود هستیم، اظهار کرد: پایاب سد سهند بهترین فرصت سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی است؛ ضمن این‌که این شهرستان در امنیت غذایی منطقه نقشی بسیار اثرگذار دارد، در این زمینه طرح های متعددی در شرف بهره برداری است که همگی منجر به اشتغال جوانان منطقه خواهد شد.
وی با بیان این‌که سرمایه گذاران بخش خصوصی به ویژه شرکت های دانش بنیان مورد حمایت قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: هر شرکت دانش بنیان که در هشترود سرمایه گذاری کند با ۲۰ درصد آورده سرمایه، می تواند از ۲۰ درصد حمایت ستاد اجرایی فرمان امام و۶۰ درصد تسهیلات چهار درصدی بهره مند شود.

۲۵ درصد گندم آذربایجان شرقی در شهرستان هشترود تولید می شود
مجید احمدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هشترود هم با بیان این‌که هشترود قطب کشاورزی و تولید گندم در شمال غرب کشور شناخته می شود؛ اظهار داشت: هم اکنون ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در هشترود زیر کشت قرار دارد و ۲۵ درصد گندم استان در این شهرستان تولید می شود.
وی با بیان این‌که سد سهند ظرفیت عظیم هشترود به شمار می رود، گفت: ۹۰ هزار هکتار سالانه در منطقخ گندم کشت می شود که رقم خاص گندم بنام «هشترود» در سراسر کشور شناخته شده است، این در حالی است این شهرستان در زمینه باغداری و تولید گوشت دام و طیور نیز جایگاهی مهم در استان دارد.
احمدی با اشاره به این‌که ۴۳۰ هزار تن تولیدات کشاورزی شهرستان است، افزود: تکمیل زنجیره تولید و فرآورده های کشاورزی در اولویت است.
وی با اشاره به اینکه شرکت نانو پیشگامان سهند توانسته از ضایعات کشاورزی با فرمولی غیرشیمیایی و بدون استفاده از سموم، محصولی دانش بنیان تولید کند که به عنوان غذای کامل دام جایگزین خوراک های متداول دام فعلی شود، گفت: این غذای کامل می تواند برای گوساله های پرواری، بره های پرواری و همچنین گاوهای شیرده جایگزین بخشی از قسمت علوفه ای جیره مصرفی دامها را تشکیل بدهد. 
انتهای پیام/
نخستین شرکت دانش بنیان کشاورزی آذربایجان شرقی در هشترود فعال می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار