خبر/

یونان نفت‌کش توقیف‌شده حامل نفت ایران را آزاد کرد

1401/04/05 - 17:32 - کد خبر: 66733 نسخه چاپی

نصر: خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس بنادر یونان از آزادی نفت‌کش ایرانی توقیف شده در آب‌های یونان خبر داد.

به گزارش نصر، یونان نفتکش حامل نفت ایران را که دو ماه پیش به درخواست دستگاه قضایی آمریکا توقیف کرده بود آزاد کرد. 
این خبرگزاری به نقل از منبعی در پلیس بنادر یونان از رفع توقیف نفتکش پگاس که بعدا به لانا تغییر نام پیدا کرد خبر داد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع خود در پلیس بنادر یونان گزارش داده است که «آتن امیدوار است ایران دو نفتکش یونانی را که در اقدامی تلافی‌جویانه توقیف کرده بود به سرعت آزاد کند.»
طبق گزارش‌ خبرگزاری فرانسه، نفتکش لانا که در اصل یک کشتی روسی است روز یکشنبه از بندر کاریستوس در جنوب جزیره ائوبویا به سوی بندر پیرئاس حرکت کرده است. ناخدا و خدمه این نفتکش قرار است در بندر پرئاس مجوز دریانوردی‌شان را به پلیس ارائه کنند.
بنا بر این گزارش، مقامات یونان این کشتی را که حامل ۱۱۵ هزار تن نفت ایران بود روز ۱۹ آوریل در نزدیکی جزیره ائوبویا توقیف کردند. توقیف این نفتکش در چهارچوب تحریم‌های اتحادیه‌های اروپا که به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین وضع شده است، انجام شد وگفته شد محموله نفت این کشتی به درخواست مقامات آمریکا تحویل این کشور داده خواهد شد.
آمریکا به دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور مبنی بر خروج از برجام تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرد. تحریم صادرات نفت ایران از جمله این تحریم‌ها است. 
ایران ضمن اعتراض شدید به توقیف این نفتکش از سازمان بین‌المللی دریانوردی خواسته بود تا با مقامات یونان در این باره رایزنی کنند.
انتهای پیام/
یونان نفت‌کش توقیف‌شده حامل نفت ایران را آزاد کرد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار