یک کارشناس خودرو؛

تاثیر افزایش بهای بنزین بر قیمت خودرو

1398/08/25 - 17:11 - کد خبر: 6669 نسخه چاپی

نصر: یک کارشناس خودرو درباره تاثیر افزایش بهای بنزین بر قیمت خودرو تاکید کرد: آثار تورمی جهش قیمت بنزین منجر به افزایش بهای همه کالا‌ها از جمله خودرو خواهد شد.

به گزارش نصر به نقل از «عصرخودرو»، فربد زاوه  درباره چگونگی تاثیر افزایش قیمت بنزین بر بازار خودرو توضیح داد: اولا در فاصله زمانی کوتاهی بین اعلام قیمت جدید بنزین تا امروز همه خودرو‌ها صاحب سهمیه بنزین شدند، نکته دوم این است که به گفته دولت عواید این افزایش قیمت به جیب مردم برمی‌گردد. حالا اگر این حلقه پول بین مردم باقی بماند منجر به ایجاد تورم نخواهد شد اما از آنجا که اعلام شده نقدینگی حاصل از افزایش قیمت بنزین طی چند روز آینده به مردم داده می‌شود، عملا قبل از اینکه پول حاصل از قیمت جدید بنزین وارد خزانه دولت شود باید اقدام به انتشار پول کند.

وی ادامه داد: در حالیکه هنوز بنزینی مصرف نشده، قرار است عواید آن وارد جامعه شود، بنابراین همه کالا‌ها نه متاثر از افزایش قیمت بنزین بلکه به دلیل توزیع نقدینگی و آثار تورمی آن گران خواهد شد.

این کارشناس خودرو با تاکید بر اینکه حال و روز الان ما نتیجه ثبات طولانی مدت قیمت‌هاست، گفت: ما موافق افزایش پله‌ای بهای بنزین برای جبران کسری بودجه بودیم درحالیکه حالا دولت هیچ اقدامی در جهت جبران این کسری به جز افزایش قیمت بنزین آن هم با بازگرداندن پول آن به مردم انجام نداده است؛ بدین ترتیب علاوه بر ابر تورم ناشی از کسری بودجه، حالا تورم ناشی از خلق نقدینگی و بهای انرژی نیز خواهیم داشت.

زاوه اضافه کرد: افزایش قیمت بنزین بدون انجام اصلاحات بخش‌های دیگر به خصوص عدم رسیدگی به وضعیت نامناسب خودرو‌های موجود، تاثیر مثبتی در اقتصاد نداشته و فشار آن مجددا بر دوش اقشار کم درآمد و دهک‌های پایین جامعه خواهد بود.

او همچنین با انتقاد از روش اعلام قیمت جدید بنزین تصریح کرد: مدل دولت در اعلام خبر افزایش قیمت بنزین مناسب نبود و متاسفانه رفتار‌‌های این چنینی منجر به بیشتر شدن بی‌اعتمادی مردم به دولت خواهد شد.

زاوه در پایان گفت: تجربه افزایش بهای بنزین در دوره‌های قبل نشان داده که این پارامتر بر جهش قیمت همه کالا‌ها از جمله خودرو تاثیر خواهد گذاشت و در این میان خودروهای گازسوز به خاطر افزایش تقاضا نسبت به سایر خودروها بیشتر دچار تورم بخشی خواهند شد.

انتهای پیام/

تاثیر افزایش بهای بنزین بر قیمت خودرو نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار