مدیرعامل سازمان انتقال خون:

اعتبارات انتقال خون متناسب با توسعه بیمارستان‌ها افزایش نیافته است

1401/04/02 - 14:10 - کد خبر: 66451 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در طول سالیان گذشته اعتبارات انتقال خون متناسب با توسعه بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارستانی و همچنین توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش نیافته است.

به گزارش نصر، مصطفی جمالی در گفت و گویی افزود: سازمان انتقال خون تنها متولی تامین خون و فرآورده های خون سالم و کافی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور است و حیف است که اعتبارات آن نسبت به وظایف و اهمیت آن افزایش نیافته است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که ما کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص افزایش اعتبارات سازمان انتقال خون داشتیم موضوعاتی مطرح شد و کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هم از آن استقبال کرد.
وی ادامه داد: در طول سالیان گذشته اعتبارات انتقال خون متناسب با توسعه تخت بیمارستانی، بیمارستان ها و دانشگاه علوم پزشکی افزایش نیافته است و هرچه جمعیت افزایش یابد و همچنین به سمت سالمندی پیش برویم نیاز به خون و فرآورده ها نیز بیشتر می شود و طبیعی است که اعتبارات باید بیشتر شود حال سوال این است، سازمانی که تنها متولی تامین خون و فرآورده های آن در کشور است و در این خصوص جایگزینی ندارد، آیا نباید اعتبارات آن متناسب با نیازش افزایش یابد.
جمالی تصریح کرد: زیرساخت‌ها و  اعتبارات سازمان انتقال خون زیاد نشده است واین در حالی است که بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی فعالیت و آمار سازمان انتقال به جزء در آمار اهدای خون بانوان درخشان است و در سطح  کشورهای پیشرفته هستیم.
وی ادامه داد: اما با این حال نباید به این گونه موارد دل خوش کرد، اگر این اعتبارات افزایشی نباشد، جای نگرانی دارد از طرفی هم درخواست‌هایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  داشتیم که انتظار داشتند که واحدهای  اهدای خون در حورزه های انتخابی شان راه اندازی کنیم، که در پاسخ به این درخواست ها و همچنین درخواست برخی از سازمان ها،   مشکلات خودمان در خصوص کمبود اعتبارات را توضیح دادیم و آمادگی خود را اعلام کردیم که در صورت حمایت و تامین اعتبارات مراکز انتقال خون ایجاد و یا توسعه خواهیم داد.
 مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: انتقال خون ایران از نظر فنی و توسعه خدمات فنی در سطح کشورهای پیشرفته دنیا است، اما به دلیل کمبود اعتبارات این امکان را هنوز پیدا نکرده ایم که از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شویم.
وی اعلام کرد: در بانک سلول‌های بنیادی خون‌ساز سازگار (hla) برای افردای که نیاز به پیوند سلول های بنیادی دارند در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نمونه ذخیره  داریم این درحالی است که افراد بسیاری نیازمند پیوند مغز و استخوان و سلول های بنیادی هستند که جانشان از این طریق نجات می یابد در صورتی که ما توان و ظرفیت علمی ذخیره سلول های بنیادی را داریم اما به دلیل کمبود اعتبارات نمی توانیم این نیاز را به اندازه کافی تامین کنیم، بنابر این چرا نباید این اعتبارات اختصاص داده شود؟.
مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: وقتی این مشکلات را در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کردیم، آنها بسیار استقبال کردند و رییس این کمیسیون  اعلام کرد این مشکلات را به رئیس جمهور مردمی جناب دکتر رئیسی منتقل خواهند کرد تا شامل حمایت ایشان شود.
وی افزود: نکته‌ای که در این خصوص مطرح است این است که ما نتوانستیم سازمان برنامه و بودجه را در سالیان گذشته قانع کنیم که  تا این حمایت و اعتبار انجام شود و  وقتی که نتوانستیم این کار را انجام دهیم، راه های ارتباط با مجلس را در پیش گرفتیم، تا سخنان ما از طریق کمیسیون بهداشت و نمایندگان به گوش مسوولان برسد.
جمالی تصریح کرد: حیف است که سازمان انتقال خون با چنین وضعیت درخشانی به دلیل کمبود اعتبارات که رقم آن در مقایسه با بودجه کشوری رقم پایینی است مود توجه قرار نگیرد، امسال با دلار  ارز ترجیحی ۳۰۰ تا  ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار درخواست کرده ایم که بتوانیم تمام مشکلات را حل کنیم که اصلا این رقم، رقم بالایی نیست و نمی دانم چرا سازمان برنامه بودجه این استدل ها  را نمی پذیرد؟.
انتهای پیام/
اعتبارات انتقال خون متناسب با توسعه بیمارستان‌ها افزایش نیافته است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار