دستیار وزیر امور خارجه:

اولویت وزارت خارجه استفاده از ظرفیت مغفول استان‌های مرزی است

1401/03/24 - 14:44 - کد خبر: 65510 نسخه چاپی

نصر: دستیار وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه نوع نگاه دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور به حوزه روابط بین‌الملل، بستر مناسبی را برای نقش‌آفرینی فعال استان‌های مرزی در این حوزه فراهم کرده است، گفت: اولویت ما در وزارت امور خارجه، استفاده از ظرفیت‌های مغفول این استان‌هاست.

به گزارش نصر، عبدالله سهرابی دستیار وزیر امور خارجه کشورمان روز سه شنبه در نشستی با استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال، پویا و هوشمند در دستور کار وزارت امور خارجه است، افزود: یکی از راه‌های توسعه همکاری با کشورهای همسایه، فعال‌تر شدن دفاتر استانی است و دفتر نمایندگی آذربایجان شرقی یکی از مهم‌ترین دفاتر ما به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی باید در این زمینه پیشگام باشد، خواستار تشکیل شورای روابط بین‌الملل در استان شد و گفت: کارهای خوبی در استان آغاز شده و باید از تمام ظرفیت‌ها به ویژه ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور استفاده کنیم.

آمادگی استان آذربایجان شرقی برای توسعه روابط اقتصادی ایران با همسایگان شمال‌غرب
استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه تبریز در طول تاریخ مرکز تجارت منطقه بوده است، گفت: اولویت دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای همسایه بسیار ارزشمند است و ما آمادگی داریم روابط اقتصادی کشورمان با همسایگان شمال‌غرب را به‌طور کامل پشتیبانی کنیم.
عابدین خرّم با اشاره به اقدامات استان در حوزه روابط خارجی، اظهار داشت: در هشت ماه گذشته نشست‌های متعددی با سفرای کشورمان در کشورهای منطقه داشته‌ایم که نمایندگان بخش خصوصی هم در این نشست‌ها حضور داشته‌اند و همچنین با ۹ نفر از سفرای کشورهای مختلف دیدار کرده‌ایم.
وی افزود: حضور سفرا و هیأت‌های خارجی در استان فرصت خوبی است، اما قانع به دیدارهای تشریفاتی نیستیم و معتقدیم که این رفت‌وآمدها باید تبدیل به تفاهم‌ها و قراردادهای عملیاتی شود.
خرّم با اشاره به نقش محوری تبریز در حوزه تجاری و اقتصادی منطقه، تاکید کرد: آذربایجان شرقی همه ظرفیت‌های لازم برای پشتیبانی از روابط اقتصادی کشورمان با همسایگان شمال غرب را دارد و باید تأخیرها و کم‌کاری‌های گذشته را در این زمینه جبران کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان، گفت: یکی از اولویت‌های ما استفاده از ظرفیت هم‌استانی‌های مقیم خارج از کشور است که اقدامات خوبی را در این راستا شروع کرده‌ایم.
وی افزود: آذربایجان شرقی ظرفیت‌های فراوانی در حوزه صنعت و حمل‌ونقل دارد و لازم است برای استفاده از این ظرفیت‌ها در حوزه روابط خارجی، دیپلماسی اقتصادی سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورمان فعال‌تر شود.
در این دیدار همچنین تفاهم‌نامه همکاری با هدف تقویت و توسعه روابط خارجی و ارتقای جایگاه بین‌المللی استان و معرفی حداکثری ظرفیت‌های استان در خارج از کشور با استفاده از امکانات و سازوکارهای وزارت امور خارجه، به امضای استاندار آذربایجان شرقی و دستیار وزیر امور خارجه رسید.
انتهای پیام/
اولویت وزارت خارجه استفاده از ظرفیت مغفول استان‌های مرزی است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار